Dünyanın en büyük elektrik ve elektronik fuarı

Dünyanın en büyük elektrik ve elektronik fuarı

Bu yıl 41. si 6 ile 9 Ekim arasında düzenlenecek dünyanın en büyük elektrik ve elektronik fuarı Taitronics 2015 öncesi Tayvan’daydık.

Taitronics sadece yeni ürün ve uygulamaların katılımcılara gösterildiği bir fuar değil. Aynı zamanda ticari açıdan bağlantılar yapabileceğiniz üretim yaptığınız sektöre göre ilgilendiğiniz firmalar ile bire bir görüşmeler gerçekleştirebileceğiniz bir fuar. 41. Taitronics fuarının mottosu yeşil elektronik ve akıllı yaşam. Motto ile birlikte fuarın çehresi de bir hayli değişecek gibi gözüküyor. Gelişen teknoloji ve tüketici istekleri üretim sürecine yansımış durumda. Üretim sürecinde kullanılan komponent ve konseptler de değişim sürecinde. Bu konulara birazdan daha fazla değineceğim. Öncelikle dünyanın en büyük elektrik ve elektronik fuarı Taitronics 2015 içerisinde yer alacak ürün gruplarından bahsetmek istiyorum.


Aktif ve Pasif Komponentler


Elektrik ve elektronik deyince aklınıza ne geliyor. Benim aklıma cihazların üretim sürecinde kullanılan komponentler geliyor. Eğer bir elektronik cihaz üretiyorsanız belli başlı komponentlere ihtiyacınız var demektir. Bunlar direnç veya programlanabilir çipler olabilir. Taitronics 2015 içerisinde aktif ve pasif komponenetleri göreceğiz. Aktif komponentler kendileri enerji üreten ya da enerji seviyesini yükselten elemanlarıdır. Pil, dinamo, enerji üreten, amplifikatör, enerji “seviyesini” yükselten aktif eleman örneği olarak verilebilir. Aktif devre elemanları özel amaçlı elemanlardır. Kullanılacak devrenin özelliğine göre, aktif devre elemanlarının özellikleri ve türleri de değişmektedir. Pasif komponenetler enerji kaynağı ya da etkin elektromotor kuvvetleri olmayan, ancak gerilim uygulandığında geçen akımın sonucu olarak, enerji harcayan ya da depolayan elemanlardır. Şöyle ki: Dirençler akım sınırlaması yaparken “ısı” ve “ışık” şeklinde enerji harcarlar. Kondansatörler elektrik enerjisini, elektrik yükü şeklinde, bobinler ise manyetik alan olarak depolarlar.


Ölçüm ve Test Cihazları


Hemen hemen hepimiz günlük yaşamımızda ölçüm cihazlarıyla karşılaşıyoruz. Bunlar arasında en fazla gördüğümüz cihaz ise ağırlık ölçer. Tabii ki bu buz dağının üste kalan kısmı. Ölçüm ve test cihazlarının içine girdiğinizde binlerce farklı cihaz karşımıza çıkıyor. Test ekipmanları ise genellikle endüstri standartlarının doğruluğu için kullanılıyor. Elektronik üretim yapan firmalar çalıştıkları sektörlere göre standartları tutturmak için test ekipmanları kullanarak cihazlarının doğru değerler içerisinde çalışıp çalışmadığını kontrol ediyorlar.


LED Aydınlatma ve Uygulamalar


LED aydınlatmanın önemi günden güne artıyor. Eski nesil aydınlatma ürünlerine göre daha az enerji tüketen LED ürünler fiyatlarının düşmesiyle birlikte en küçük aydınlatma işinden en büyük bina veya köprü aydınlatmasına kadar her alanda kullanılmaya başlandı. Özellikle aydınlatma kontrolcüleri açısından rekabetin arttığı LED sektöründeki yenilikleri Taitronics 2015’te göreceksiniz.


Bataryalar ve Güç Kaynakları


Elektronik cihazların olmazsa olmazı güç kaynakları da yeni nesilleri ve farklı teknolojiler ile Taitronics 2015’te karşımıza çıkacak. Bunun yanı sıra yeni nesil hücre ve batarya yapılarını da görebileceğiz. Özellikle mobil cihazların kullanım süresini arttıracak teknolojilerle donatılmış bataryalar için merakla bekliyoruz.


Endüstriyel proses ve otomasyon ekipmanları da Taitronics 2015 içerisinde yer alacak ürün gruplarından bir diğeri. Geliştirilen endüstriyel prosesler sayesinde üretim konusunda yaşanan sıkıntıların önüne geçilmiş durumda. Bu ve bunun gibi birçok yeniliğe Taitronics 2015’de şahit olacağız.


Akıllı Yaşam ve Tüketici Elektroniği


Akıllı yaşam kelime anlamı ile sizlere bir şey ifade etmiyor olabilir. Başka dillerden direk çevirilerde böyle sorunlar yaşanabiliyor. Fakat akıllı yaşamı birbirine bağlı cihazlar bütünlüğü olarak açıklayabiliriz. Bu cihazlar bizim hakkımızdaki verileri topluyor ve yaşamımızda bize zaman kazandıracak ve yaşam kalitemizi arttıracak bir deneyim sunuyor. Güvenli ev konseptleri veya bilgi ekranları akıllı yaşam kategorisindeki örneklerden sadece iki tanesi.


Tüketici elektroniği ise tam bir dibi delik kuyu gibi. Bizlerin kullandığı her cihaz, uygulama ve yazılım bu kategoriye giriyor. Fakat Taitronics 2015 elektrik ve elektronik özelinde bir fuar olduğu için daha çok bu alandaki yeni nesil tüketici ürünleri ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.


Genişbant Ürünleri ve Bulut Teknolojisi


Son dönemim en popüler konularından olan geniş bant ürünleri ve Bulut teknolojileri farklı cihazlar üzerinde hayat bularak karşımıza çıkıyor. Bu konuda en güncel ürünlerden bir tanesi araç takip sistemleri. Bu tarz sistemler sayesinde bir tırın güzergâhı kontrol edilebildiği gibi aynı zamanda şoförün araç içi konumu, uykulu ya da yorgun olması hatta konteynırda taşıdığı ürünün sıcaklığına kadar kontrol altında tutulabiliyor. Bu veriler araç içerisinde depolama biriminde saklanıyor ve belli bölgelerde yerleştirilmiş olan kablosuz bağlantılar sayesinde sistematik olarak Bulut Bilişim teknolojileri sayesinde sunuculara yüklenerek dünyanın herhangi bir yerinden erişime açılabiliyor. Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.


Elektrik Enerjisi


Bu yıl kategorilere yeni eklenen elektrik enerjisi yeşil dünyanın kapılarını ardına kadar açmanıza olanak sağlayacak teknolojiler ile karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi elektrik enerjisiniz elde etmek santraller mevcut. BU santrallerin çevreye verdiği zararlar malum ve son dönemde rüzgar ve güneş enerjisini çeviren sistemlere rağbet büyük. Fiyatların da uygun seviyelere gelmesiyle birlikte önümüzdeki günlerde bu sistemler daha fazla kullanılmaya başlanacak. Taitronics 2015 içerisinde yeni nesil yeşil enerji türlerinin nasıl daha verimli hale getirildiğini de göreceğiz.


Tayvan’da gerçekleştirilecek Taitronics fuarı Türkiye gibi gelişen ülkelerde faaliyet gösteren firmalar için biçilmiş bir kaftan. Bu sayede üretim yaptıkları sektördeki gelişmeleri yakından takip edebilecek, teknolojiyi üreten kişilerle birebir görüşebilecek ve ticaretinizi zenginleştirecek yolları bulmanız kolaylaşacak. Taitronics 2015 hakkında daha fazla bilgiye http://www.taitronics.tw/ adresinden ulaşabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS