Dünyanın en yüksek performanslı işlemcileri

Dünyanın en yüksek performanslı işlemcileri

Dünyanın en yüksek performanslı işlemcileri

ASUS, tüm sunucu ürün serilerinin AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip en yeni 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerine destek verdiğini duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu sayede önemli teknik bilgi işlem iş yüklerini hızlandırmak ve veri merkezlerinde yeniliklerin önünü açmak hedefleniyor. ASUS ayrıca, SPEC.org web sitesinin SPEC CPU 2017 ve SPECjbb 2015 testlerinde birinci sıraya yerleşerek ASUS sunucularının performans liderliğini pekiştirdi.

SPEC.org onaylı rekor kıran performans

AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerin işlem performansı alanındaki liderliğinden yararlanan ASUS, SPEC CPU 2017’nin 16 ana test ölçümünden 14’ünde en yüksek puanı aldı. Bu serideki en üst seviye model olan AMD EPYC 7773X işlemciden iki adet kullanan ASUS RS720A-E11 sunucu, SPECrate2017_fp_base testinde 745 puan alarak dünya rekoru kırdı.

Bir adet AMD EPYC 7773X işlemciyle donatılan RS520A-E11 sunucu da 347 puanla SPECrate2017_fp_base rekorunu kırdı. ASUS ayrıca iki adet 7773X işlemciye sahip RS700A-E11-RS12U sunucu ile SPECjbb 2015 (Composite/MultiJVM) Java sunucu performansı testlerinde üç adet birincilik elde etti. Sonuçlar ASUS sunucularının yeni AMD EPYC işlemcilerle sunucu sektöründe inanılmaz performans göstererek liderliğini sürdürdüğünü gösterdi.

Ücretsiz BIOS güncellemesi

Dört ila sekiz adede kadar çift yuvalı AMD Instinct hızlandırıcılarına, Xilinx FPGA hızlandırıcı kartlarına ve NVIDIA GPU’larına destek veren ESC8000A ve ESC4000A serileri gibi ASUS GPU sunucuları da bu yeni işlemcilere destek veriyor. Böylece bu modeller de yapay zeka, derin öğrenme ve HPC iş yükleri için optimize edilebiliyor. Tüm modeller tek bir BIOS güncellemesiyle AMD 3D V-Cache teknolojili en yeni 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerin tüm özelliklerinden yararlanabiliyor.

Dünyanın en yüksek performanslı işlemcileri

AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip AMD EPYC7003 Serisi işlemciler L3 ön bellek miktarını 3D yığın özelliğine sahip olmayan EPYC7003 serisi modellerine göre üç katına çıkararak soket başına 768 MB kapasite sunuyor. Bu özellik EDA, CFD ve FEA yazılımları ve çözümleri gibi hedefli iş yüklerinde daha hızlı sonuç alınmasını sağlıyor. Ayrıca yeni seri, mevcut AMD EPYC 7003 platformlarındaki soketlere de uyumlu olarak geliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Düşük gecikme süreli ve çekirdeğe ana bellekten daha yakın olan L3 ön belleğin miktarını artıran AMD 3D V-Cache teknolojili en yeni EPYC7003 Serisi işlemciler 3. Nesil EPYC ailesinin geri kalanıyla aynı paylaşımlı bellek mimarisine sahip. Bu sayede müşteriler az sayıda çekirdeğe sahip ve orta seviye işlemcilerde bile performanstan ödün vermeden CCD başına 96 MB’a kadar L3 ön bellekten yararlanabiliyor.