E-Devlet’ten seyahat belgesi alma rehberi!

Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile seyahat belgesinin nasıl alınacağı merak konusu oldu. Biz de bu haberimizde seyahat belgesi nasıl alınır sorusunu adım adım cevaplıyoruz.Seyahat yasağı şimdilik 15 gün süre boyunda Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerimizde yasak. Bu illerde oturan vatandaşlarımızın belge alması için bazı durumların oluşması gerekiyor.
Seyahat İzin Belgesi alma koşulları neler?

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar.

• Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar, Ölüm nedeni COVİD 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecekler. (en fazla 4 kişiye)

İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler. (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başka bir belge ile ibraz edenler)

Ceza infaz kurumlarından salıverilenler.

• Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar, Kaymakamlıklar tarafından oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alabilirler.

E-Devlet üzerinden Seyahat belgesi nasıl alınır?

1. Adım: E-Devlet sayfasını açın.

2. Adım: T.C. Kimlik No ve Şifreniz ile giriş yapın.

3. Adım: Tepede yer alan arama çubuğuna İçişleri Bakanlığı yazın.

4. Adım: İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan e-Başvuru bölümüne tıklayın.

5. Adım: e-Başvuru bölümünde bulunan Seyahat İzin İşlemleri seçeneğine tıklayın.

6. Adım: Seyahat İzin İşlemleri bölümündeki gerekli bölümleri doldurun ve başvurunuzu tamamlayın.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra başvurunuz değerlendirilecek ve en kısa süre içerisinde size geri dönüş yapılacak. Tekrardan bu belgenin herkese verilmediği bazı menfur sebeplerin gerçekleşmiş olması gerektiğini belirtelim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS