Ekran kartı fiyatları yönünü aşağı doğru çevirdi

Ekran kartı fiyatları yönünü aşağı doğru çevirdi

Ekran kartı fiyatları yönünü aşağı doğru çevirdi

Oyuncuları ilgilendiren en önemli ekipman olan ekran kartları da, yine 2020 yılının ortalarından itibaren ciddi bir şekilde zamlanmaya başladı ve bu süreç 2021 yılının sonuna kadar devam etti. Ancak artık güzel haberler vermenin vakti geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir süredir gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde COVID-19’un etkilerini kaybetmeye başladığı bir gerçek. Neredeyse hayatımızın 3 yılına kabus gibi çöken bu salgın hastalık, piyasanın da dengesini fena halde bozmuştu. Ancak gelen yeni veriler, birçok sektörün doğal durumuna dönmeye başladığını gösteriyor ki buna ekran kartları da dahil.

Ocak ayından bu yana düzenli olarak fiyat konusunda bir düşüş eğilimi içerisinde olan ekran kartlarında bu süreç, Nisan ayı itibariyle de devam ediyor. Gerek AMD gerekse nVidia markalı ekran kartlarına baktığımız zaman, bu ekipmanların fiyatlarında çok ciddi düşüşlerin yaşandığını görebiliyoruz.

Öyle ki, bir dönem ekran kartlarının çıkış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark %90’lara dayanmış. Ancak son günlerde gelen indirimlerle birlikte bu farkın %10 seviyelerine kadar düştüğü görülüyor. Otoritelerin tahmini ise, bir veya maksimum iki ay içerisinde ekran kartlarının satış fiyatları yeniden çıkış fiyatı seviyelerine geri dönecek. Peki aynı durum ülkemiz için de geçerli olur mu? İşte bunu söylemek biraz güç.