hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Facebook artık nereleri gezdiğinizi izleyecek

  Facebook artık nereleri gezdiğinizi izleyecek
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Facebook, internette nereleri gezdiğinizi izleyecek. Platform, kullanıcıların tıkladığı bağlantıları takip etmesine olanak tanıyan yeni bir araç sunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Bağlantı geçmişi” olarak adlandırılan yeni sistem, insanların Facebook içerisinde ziyaret ettiği web sitelerinin bir kataloğudur. Bunlar tek bir konumda saklanacak ve ziyaretçiler nereye tıkladıklarını görmek için bu konuma geri dönebilecek.

  Şirket, yeni özelliği, aksi takdirde kaybolabilecek veya unutulabilecek bağlantıları saklamanın bir yolu olarak pazarlıyor. Sitedeki açılır pencerede “Facebook’ta gezinme etkinliğiniz artık tek bir yere kaydedilerek ziyaret ettiğiniz son bağlantılara kolayca geri dönün” yazıyor.

  Ancak araç, aynı bilgileri reklamlar için kullanacağı Facebook’a da veriyor. “ Bağlantı geçmişine izin verdiğinizde bilgilerinizi Meta teknolojilerindeki reklamlarınızı geliştirmek için kullanabiliriz” diye belirtiyor; bu aynı zamanda bağlantı geçmişindeki bilgilerin örneğin Instagram ile paylaşılabileceği anlamına da geliyor.

  Bu özellik varsayılan olarak açık olacak ancak kapatılabilir. Aynı zamanda herkes için de kullanıma sunulmuyor; Platform, “zaman içinde küresel olarak tanıtılacağını ve bulunduğunuz yerde kullanılamayabileceğini” söylüyor.

  Şimdilik ülkemizde kullanıma sunulmayacak. Platform reklam araçlı olarak geçmişinizi izlemenin yolunu örtülü bir şekilde sunuyor da desek çok yanlış olmaz. Bu nedenle özelliği kapatmak isteyen ve gizliliğine odaklanan çok kullanıcı olacaktır da diyebiliriz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow