Game Pad ile araba sürün!

Game Pad ile araba sürün!

Lincoln markası, Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler araçları arasında yerini gururla alıyor. Şimdi arkanıza yaslanın ve kanlı canlı bir Lincoln MKZ’yi, otomobilin arka koltuğunda bir konsol oyun birimi ile kontrol ettiğinizi hayal edin. Biraz ürpertici de olsa, ortada bir hipotez değil, gerçekliğin ta kendisi bulunuyor.

Illinois’da kurulan Lincoln, size basit bir konsol aktarım birimi ile direksiyondan uzak kontrol sunuyor.


Lincoln, 10 gün süreyle söz konusu modelleme ile MDX’i trafiğe çıkarmış ve en ufak kaza gerçekleşmemiş. Bu 10 günlük test süreci yılların gelişimini ortaya döküyor.Lincoln AutonomouStuff olarak da bilinen teknoloji harikası, iki LIDAR sensörü ve ön, arka ve yana yerleştirilmiş kameralarla donatılmış.


LIDAR sensörleri, aracın ve çevresinin 360 derece grafiksel modellemelerini çıkarabiliyor. MobileEye kameraları yayaları, otomobilleri ve trafik işaretlerini tereyağından kıl çekercesine fark edebiliyor.Peki onlarca muhteşem teknolojiye rağmen niye kendimizi pek de rahat hissetmiyoruz? Cevap son derece basit: Ne olursa olsun, arabamızı arka koltuktan, bir konsol aparatı ile kontrol ediyoruz. Bu da hakimiyet saplantısı olan insanlar için en parlak yıldız değil.


Projenin yaratıcısı Bobby Hambrick, uzay çağı teknolojisini daha pek çok otomobilde uygulamak niyetinde. Yine de bu tür araçların, gerçekten lisans almasının en az 2035 yılını bulması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS