GDDR5X'in seri üretimine başlandı

GDDR5X'in seri üretimine başlandı

GDDR5X'in seri üretimine başlandı

Nvidia GeForce GTX 1080 ekran kartı ile teknoloji dünyasına merhaba diyen GDDR5X belleklerin hacimli üretimine başlandı.

GeForce GTX 1080, GDDR5X bellek teknolojisini ilk kullanan grafik yongası ünvanına sahip oldu. Bellek üreticisi olan Micron ise, yaptığı duyuruda, GDDR5X belleklerin seri üretimine başlayacağını duyurdu. Böylece GDDR5 ve HBM teknolojilerinden sonra, ekran kartlarının üçüncü önemli teknoloji olan GDDR5X de hayata geçti. Bunun anlamı, kısa süre içerisinde GDDR5X belleklerin pek çok farklı markanın ekran kartları portföyünde bulunabilecek olması.

GDDR5X, mevcut GDDR5 mimarisi üzerinden hareket ediyor. Hali hazırda GDDR5 bellekte hücrelere 32 bit olarak erişilirken, GDDR5X belleklerde 64 bit erişim mümkün hale gelecek. Böylece pin başına veri transferinde önce 10-12Gbps ardından da 16Gpbs hızlarına çıkabilecek. Micron, ilk bileşenlerin 13Gbps sınırına ulaştığını belirtiyor ve memnun edici bir sürpriz olarak lanse ediyor. Bunun yanında enerji tüketimi GDDR5’in yüzde 70’i kadar olacak olması da büyük bir avantaj.

GDDR5 bellekler bant genişliği anlamında 400GB/s seviyelerinde gezinirken, GDDR5X bu rakamı ikiye katlıyor ve 800GBps-1000GBps sınırlarında geziyor. HBM bellek teknolojisi de tek katmanda 128GBps bant genişliğine erişebiliyor ve 4 katmanlı mevcut HBM belleklerde 512GBps imkanı sunuyordu.