George Floyd'un öldürülmesi sosyal medyada büyük infial yarattı

George Floyd'un öldürülmesi sosyal medyada büyük infial yarattı

Dolandırıcılık şüphesiyle göz altına alınan George Floyd isimli siyahi vatandaş polis tarafından yere yatırılıp üzerine diz ile baskı yapılırken, nefes alamıyorum diye çırpınmaya başladı.

Çevredeki insanların polisi, tutuklunun boğulmak üzere olduğuna dair uyarması da karşılık bulmadı. Floyd’un üzerindeki polis dizini tutuklunun boynundan çekmedi. Birkaç dakika içinde nefesi kesilen Floyd herkesin gözü önünde ve kameralar kayıttayken hayatını kaybetti.

Tutuklanan şüpheli, üzerinden silah çıkmadığı ve saldırgan tavır sergilemediği halde beyaz polisler tarafından yere yatırılıp çok ağır muamele gördü. ABD’de çok büyük infial yaratan bu olay nedeniyle dört polis işten kovuldu ve haklarında cinayet soruşturması açıldı.

Ancak polislerin kovulmasının halkın öfkesini geçiremeyeceği vurgulanıyor. ABD’de güvenlik birimleri, şiddete meyilli olan bazı siyahi grupların ağır saldırılar düzenlemesini bekliyor. Ayrıca pek çok ırkçılık karşıtı grubun, şehirleri kapatacak derecede büyük halk eylemleri planladıkları da duyuluyor. Diğer bir deyişle ABD’de çok ağır halk hareketlerinin yaşanması bekleniyor. Bunun başka ülkelerde de yansımalarının olabileceği beklentisi de bulunuyor.

Covid-19’dan sonra dünya ekonomisini ırkçılık karşıtı topluluk hareketlerinin vurması riski bulunuyor.

ABD’de daha önce beyaz polislerin, siyahi şüphelilere orantısız güç uygulaması, silahsız şüphelileri vurarak öldürmesi gibi olaylar, çok ağır tepkilere neden olmuştu. Ülkede beyaz polislerin, ırkçı duygularla siyahi vatandaşlara kasten işkence uyguladığına dair ağır tartışmalar yaşanıyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle tarihin en ağır işsizlik ve ekonomik kriz sorunu ile yüzleşen ABD’de bir halk ayaklanmasının çok kanlı olabileceği endişesi de yaşanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS