Google 23 yaşını doodle yaptı! Google ne zaman kuruldu, kurucusu kim?

Google 23 yaşını doodle yaptı! Google ne zaman kuruldu, kurucusu kim?

Google 23 yaşını doodle yaptı! Google ne zaman kuruldu, kurucusu kim?

Kaliforniya’da 2 isim tarafından kurulan Google bugün 23. yaş gününü kutluyor. Teknolojinin gelişimi ve internetin yaygınlaşmasıyla paralel olarak devasa bir kullanıcı sayısına sahip olan Google halka arzı sonrasında önemli yatırımlar alırken bugünkü piyasa değeri 159 milyar dolar seviyelerinde. Peki, Google ne zaman kuruldu, kurucusu kim?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnternet ile iletişim halinde olan hemen herkesin kullandığı Google, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer almayı sürdürüyor. Bünyesine kattığı Youtube ile gücüne güç katan teknoloji devi, Google Plus dışında birçok alanda başarı sağladı. İşte Google’ın kariyeri…

GOOGLE NE ZAMAN KURULDU, KURUCUSU KİM?

4 Eylül 1998 yılında Kaliforniya’da kurulan Google içinde bulunduğumuz ayda 23. doğum gününü kutluyor. Lary Page ve Sergey Brin tarafından kurulan arama motoru devi 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmî sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen "Don't be evil" yani ‘kötü olma’dır. 2006 yılında, hâlen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, Kaliforniya'ya taşınmıştır.

Google'ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir.

 Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevrimiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı