Son Dakika

Google 5G için çalışmalara başladı

A A

01.02.2016 - 15:00 Son Güncelleme:

İnternet ve teknoloji devi Google 5G hızında internet için kolları sıvadı. The Guardian’ın haberine göre, Google Güney Amerika bölgesinde test yapmaya hazırlanıyor. Google Project SkyBender ile inanılması güç hızlardan bahsediliyor.

Google 5G için çalışmalara başladı

Bir süre önce gündeme gelen güneş enerjisiyle çalışan drone araçları ile yapılacağı düşünülen testler ile 4G hızın 40 katına varan hızlara erişmek mümkün olacak.

Google 5G hızı nasıl dağıtacak?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi Google 5G hızında interneti dağıtmak için çok sayıda solar drone kullanmayı planlıyor. Bir kere havalandıktan sonra güneş ışığından bataryalarını doldurarak uzun süre havada kalan bu araçlar, 5G hızında internetin taşıyıcısı olacaklar. Bahsedilen rakamlar 4G LTE ile elde edilen hızların 40 katına kadar çıkıyor. 4G teknolojisine göre 5G hızında interneti yaymak için kullanılacak olan teknoloji çok daha kısa menzilli. Kısa menzil sorunu uygular yerine uçan araçlar kullanılarak giderilecek. Bağlantının Wi-fi üzerinden verileceği söyleniyor. Bahsedilen hızlar saniyede 500 MB’a kadar ulaşıyor. Ancak bu teoride elde edilen rakamlar. Proje şimdilik Google SkyBender olarak adlandırılıyor.

MediaTek hatasını kabul etti!

Eğer The Guardian’ın iddiası doğruysa, insansız ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneşten alan hava araçları, 5G hızında internet ile önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkacak. Tabii diğer yandan bu projenin gerçekleşmesi demek, Google’ın bir GSM operatörü olma hayalini de mümkün kılacaktır.