Son Dakika

Google Project Soli ne işe yarıyor?

A A

24.05.2016 - 09:00 Son Güncelleme:

Yenilikçi teknolojiler ile bir arama motorundan çok daha fazlası olan Google, Project Soli ile karşımıza çıktı. Tanıtım videosu ile birlikte bu yeni projenin ne işe yaradığını sizlerle paylaşıyoruz.

Google Project Soli ne işe yarıyor?

Öncelikle ilginç bir teknoloji olduğunu söylememiz gerek. Daha önce Kickstarter’da benzer bir proje kullanıcıların karşısına çıkmıştı ancak tam anlamıyla geliştirilme aşaması bitmemişti. Project Soli çok daha gelişmiş özellikler sunuyor.

Google Project Soli, 3 boyutlu algılama teknolojisine sahip bir plaka. Sürekli olarak etrafı taradığı için çevresindeki hareketleri algılayabiliyor ve bu sayede el veya vücut ile yapılan hareketler algılanabiliyor. Algılanan hareketler programlanarak farklı işlevler için kullanılabiliyor.

Örneğin siz havaya parmağınızla bir harf çizdiğinizde, cihaz bunu algılayabiliyor. Yıllardır akıllı telefon ve tablet bilgisayar ekranlarında yapılan hareketleri artık havada yapabilecek ve cihazlar bu şekilde kontrol edebileceğiz. Project Soli, giyilebilir ürünlerin kontrolüne farklı bir boyut kazandırabilir. Şimdilik ilk hedef ürünü bir akıllı saatin içerisine yerleştirmek ve akıllı saatlerin ufak ekranlarından bağımsız bir kontrol alanı elde etmek.