Google'ın yapay zekası şampiyonu tuş etti

Google'ın yapay zekası şampiyonu tuş etti

Google'ın yapay zekası şampiyonu tuş etti

Zorluk derecesi çok yüksek bir strateji oyunu olan Go'da insan ile bilgisayarı karşı karşıya getiren seride Google'ın yapay zekası AlphaGo 3-0 öne geçti. Seri 5 maç olarak planlandığı için, dünya şampiyonu Lee Sedol'un artık hiç şansı kalmadı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teknoloji devi Google tarafından geliştirilen ve öğrenebilen bir yapay zeka uygulaması olan AlphaGo, Go oyununun efsanesi Lee Sedol'u bir kez daha yendi. Güney Kore'nin başkenti Seul'de yapılan maç sonrası açıklama yapan Sedol "Güçsüz bir görüntü sergilediğim için çok üzgünüm. Go'da çok deneyimli olmama rağmen böylesine ağır bir baskıyı hiç yaşamamıştım ve sanırım yeteneklerim bunun üstesinden gelmeye pek yetmedi" dedi.

Alpha Go'yu yaratan Google'ın DeepMind bölümü kurucusu Demis Hassibis, maç sonucunu "tarihi bir an" diye niteledi.

Sürpriz başarı yapay zeka tarihinde ikinci dönüm noktası oldu. 1997'de de IBM'in ürettiği Deep Blue adlı bilgisayar satranç şampiyonu Garry Kasparov'u yenerek bir ilke imza atmıştı.

Go'da satrançtan çok daha fazla hamle olasılığı var. Bu nedenle Google yetkilileri de AlphaGo'nun Lee'yi yenemeyebileceğini kabul ediyordu.

Lee, Go oyununda bir efsane olsa da zirvede tek değil. Go'da ulaşılabilecek en yüksek derece olan 9. dana henüz 18 yaşında sahip olan Çinli oyuncu Ke Jie en büyük 'insan' rakibi. Jie, yapay zekayla karşılaşma konusunda da kendine güveniyor, AlphaGo'yu yenebileceğini söylüyor. Jie'ye göre yapay zekaya karşı kazanma şansı yüzde 60.