Güvenlik olaylarının % 30’u fidye yazılımlarıyla bağlantılı

Güvenlik olaylarının % 30’u fidye yazılımlarıyla bağlantılı

Güvenlik olaylarının % 30’u fidye yazılımlarıyla bağlantılı

Fidye yazılımı, kilit ekonomik sektörlerin büyümesi ve güvenliği için büyük bir tehdit olmaya devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Siber saldırganlar bu sene büyük ölçekli kuruluşlara yönelik daha az saldırıya odaklanarak cephaneliklerini geliştirdiler ve fidye yazılımı operatörleri, Türkiye’de hedeflenen fidye yazılımı saldırılarında % 25’lik bir artış yaşandı.

Siber suçluların bu tür üst düzey saldırıları başlatmak için öncelikle hedeflerine erişmeleri gerekir. İlk olarak şirketlere sızmak için çeşitli yöntemler kullanırlar. Karmaşık saldırıları gerçekleştirmek için, genellikle güvenlik açığından yararlanma, erişim elde etmek için kullanılan yaygın bir ilk saldırı yöntemidir. Küresel çapta sızmaların% 53’ünden fazlası halka açık uygulamalardan yararlanarak gerçekleşti. Bunu, güvenliği ihlal edilmiş hesapların (% 18) ve kötü amaçlı e-postaların (% 14) kullanımı izledi.

Güvenlik ekipleri tarafından soruşturulan siber saldırıların çoğu zaten devam ediyordu. Bu özellikle endişe vericidir, çünkü ağda ne kadar çok siber suçlu gizlenirse, o kadar fazla hasara neden olabilirler. Bu tür durumlardan kaçınmak için kuruluşlar, bir ağ içindeki anormallikleri tespit edebilen istihbarat odaklı tespit çözümlerine güvenmelidir. Bu, erken tespit ve müdahalede ve maliyet ve kayıpların azaltılmasında yardımcı olacaktır.