HTC Almanya'da sıkıntıda

HTC Almanya'da sıkıntıda

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC, son aylarda One A9 modeliyle kötü giden satış rakamlarını düzeltmeye başlamış, kendi içerisinde bir rekora doğru koşuyordu. Ancak One A9 konusunda kazanılan bir zafere karşılık olarak Almanya’da hukuksal bir mağlubiyet söz konusu. HTC’ye patent ihlali yapıldığı gerekçesiyle satışlarının durdurulması isteniyor. HTC konuyla ilgili bir açıklama gönderdi.

27 Kasım tarihinde HTC aleyhine açılan davada firmanın patent ihlali yaptığı iddia ediliyor. Söz konusu patentlerin neler olduğu belli değil. Dava, HTC’nin satışlarının tamamen yasaklanması istemiyle açıldı. Yani özel bir model söz konusu değil. HTC markalı akıllı telefonlar halen Almanya’da satılıyor ancak bir değişiklik olmazsa Ocak 2016’da yasaklanması bekleniyor. Tabii HTC şimdiden çözüm aramaya başladı. En hızlı ve kolay olan yöntem istenen patent ihlali ücretlerini ödemek. Bu firmaya ciddi bir mali külfet anlamına geliyor.

Acacia Research Group’a ait olduğu iddia edilen patentlerin ne olduğu belli değil. İşin içinde çok sayıda operatörü bünyesinde barındıran Deutsche Telecom da bulunuyor. Acacia Research Group istediği patent ücretlerini HTC’den tahsil edemezse firmayı karanlık günler bekliyor demektir.

HTC'den açıklama geldi

Konuyla ilgili olarak HTC bir açıklama gönderdi. Almanya'da alınan kararın hayal kırıklığıyla karşılandığının belirtildiği açıkalamada en kısa sürede itiraz edileceğinin altı çizildi. 

Açıklamanın tamamı şöyle:

"HTC olarak Almanya Mannheim Bölge Mahkemesi’nin Deutsche Telekom tarafından satışa sunulan ve aralarında HTC akıllı telefonlarının da bulunduğu bazı cihazların artık faaliyette bulunmayan Saint Lawrance Communications kurumuna ait üç Avrupa patentinin Almanya kısmını ihlal ettiği yönündeki kararını hayal kırıklığı ile karşıladığımızı belirtmek isteriz. Konu AMR-WB teknolojisinin kullanımı ile ilgilidir. HTC olarak Mannheim Bölge Mahkemesi’nin kararına yönelik sürede itirazımızı en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Bu süreçte kullanıcılarımızın herhangi bir şekilde mağdur olmamaları için Deutsche Telekom ile yakın bir işbirliği içinde çalışıyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS