Son Dakika

Huawei Samsung’u mahkemeye verdi

A A

31.05.2016 - 07:00

Huawei , patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Samsung’a Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de dava açtı. Huawei, bu davalar çerçevesinde Samsung’un telefonlarında kullandığı yazılımla, hücresel mobil iletişim alanındaki fikri mülkiyetinin, değerli patentleri de içerecek biçimde ihlal ettiğini açıkladı.

Huawei Samsung’u mahkemeye verdi

Huawei Fikri Mülkiyetler Birimi Başkanı Ding Jianxing yaptığı açıklamada, "Huawei sektördeki oyuncuların, katılımcı inovasyon anlayışıyla, endüstriyi daha ileri taşıyabilmek için birlikte çalışmaları gerektiğine inanıyor. Diğer markaların patentlerine saygı duyduğumuz gibi kendi ürünlerimizi de korumamız gerektiğini düşünüyoruz. Sektörde bugüne kadar birçok çapraz lisanslama anlaşmasının gerçekleştiğine ve bu yolla teknolojinin yasal yollarla kullanılabildiğine şahit olduk ki bu da akıllı telefon endüstrisinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için önemlidir. Bu bakış açısıyla bugüne kadar birçok farklı şirketle çapraz lisanslama yoluyla işbirlikleri gerçekleştirdik. Şimdiye dek birçok rakip firma ile de bu yönde anlaşmalara imza attık. Samsung’un, Huawei’nin Ar-Ge yatırımlarına ve almış olduğu patentlere saygı duyacağını, bu patentlerin kullanımı için gerekli lisansları Huawei’den temin edeceğini ve iki markanın birlikte çalışarak sektörü daha da ileri taşıyacağını umut ediyorum.”

Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri üreticisi, akıllı cihaz sağlayıcısı ve patent sahibi olarak Huawei, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yoğun bir şekilde yatırım yapıyor. Sadece 2015 yılında Huawei yıllık gelirinin yüzde 15'ini, bir başka deyişle 59,6 milyar CNY (9,2 milyar ABD Doları) yeni teknolojiler, yeni ürünler ve kablosuz iletişim standartlarının araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırım olarak aktarıldı. Huawei'nin uzun yıllar boyunca Ar-Ge'ye yaptığı önemli yatırımlar, çok sayıda yüksek değere ve öneme sahip patent olarak bugün karşımızda duruyor. Huawei, 3,898 yayınlanmış PCT patenti ve bir önceki yıla göre 456 ilave patent başvurusuyla, iki yıl üst üste Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan uluslararası patent başvuru listesinde birinci sırada yer alan şirket oldu. 31 Aralık 2015 itibariyle, Huawei tüm dünyada 50.377 patentin sahibi durumunda bulunuyor. Bu patentler, akıllı telefonlar için yüksek derecede önem teşkil eden LTE, işletim sistemi ve kullanıcı arayüzü ile ilgilidir.