None

Instagram Rusya’da erişilemez olacak

A A

14.03.2022 - 11:51 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Facebook ülkede bir haftadan uzun süredir “kısıtlanmış” olsa da, yasak henüz Instagram’a gelmemişti. Devlet haber ajansı TASS, bu durumun değişmesini istediğini bildirdi.

Eyalet savcısı ayrıca Facebook’un sahibi Meta’nın “aşırılıkçı bir örgüt” olarak etiketlenmesini istiyor. Rus hükümetinin Meta hakkında cezai soruşturma başlattığı bildirildi. Ülkelerin ve şirketlerin yaptırımlarının ardından Rusya da yaptırımlar yapmaya başladı. Bunların en başında da ülkede sosyal medya devlerini yasaklaması geliyor.

Eyalet düzenleyicisi Roskomnadzor, 14 Mart’ta fotoğraf paylaşım uygulamasına erişimi kesmek için harekete geçeceğini duyurdu. Roskomnadzor, Telegram hesabında “Instagram sosyal ağında Ruslara karşı şiddet eylemlerini teşvik eden ve kışkırtan mesajlar dolaşıyor” dedi. “Roskomnadzor, Instagram’a erişim kısıtlamaları getirme prosedürünü 14 Mart 00:00’da tamamlamaya karar vererek kullanıcılara ek 48 saatlik geçiş süresi sağladı.”

Facebook ise konuyla ilgili yorum yapmadı. Bir şirket sözcüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada, şiddet içeren ifadelerle ilgili kurallarını değiştirdiğini söyledi. Meta’nın Küresel İşlerden Sorumlu Başkanı Nick Clegg yaptığı açıklamada, Instagram’ın yaklaşmakta olan yasağına değinmedi, ancak son kural değişikliğini “olağanüstü ve benzeri görülmemiş koşullarda alınan geçici bir karar” olarak nitelendirdi. Rusya Ukrayna savaşı 17 gündür devam ediyor. Bu sırada tüm medya kuruluşları ve büyük şirketler Rusya’ya yaptırım uyguluyor. Ancak ne yazık ki olumlu bir sonuç çıkmadı.