Instagram'ın bu özelliklerini çoğu kişi bilmiyor!

Facebook, 2012'de Instagram'ı 1 milyar dolar nakit ve hisse senedi karşılığında satın almıştı. Instagram yıllar içinde az gelirli bir uygulamadan, Facebook'un kilit uygulamaları arasına girdi ve parasal getirisi olan bir merkez haline dönüştü. 2019'da Instagram, 20 milyar dolar reklam geliri elde etti. Böylesi kazandıran bir platformda geliştirmeler ve yenilikler son hızıyla sürüyor. Şu anda test aşamasında olan ve önümüzdeki haftalarda son kullanıcılarla buluşacak olan yeni özellikler üstünde çalışılıyor. Bununla birlikte Instagram'da mevcut, ama çoğu kişinin bilmediği birçok özellik de var. (Sabah)En popüler sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram, onlarca özelliğe sahip. Tabii ki bu özellikler de işlevlerine göre ayrılmış durumda. Özelliklerin bazıları hikayelerinizin kalitesini artırmaya yönelikken bazıları da genel Instagram deneyiminizi artırmak için tasarlanmış. Bunların arasında bilinmeyen ve Instagram deneyiminizi bir ileri adıma taşıyabilecek özellikler bulunuyor.

INSTAGRAM SON GÖRÜLME AYARI

Instagram'da arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını hatta en son ne zaman çevrimiçi olduğunu görebiliyorsunuz. Tabii ki bunu engellemenin bir yöntemi bulunuyor.Profilinize girip Ayarlar > Gizlilik > Hareket Durumu yolunu takip ederseniz karşınıza 'Hareket Durumunu Göster' şeklinde bir seçenek çıkacak. Bu özelliği kapattığınız zaman arkadaşlarınız artık sizin çevrimiçi olup olmadığınızı göremeyecek. Tabii ki siz de onların hareket durumlarını göremeyeceksiniz.
INSTAGRAM VERİ TASARRRUFU

Ay sonunda "Ben bu kadar interneti nereye harcadım?" sorusunu kendinize sorduğunuz zaman cevap çoğunlukla 'Instagram' oluyorsa şunu bilin ki yalnız değilsiniz. Instagram gerçekten çok veri kullanıyor ancak bunu önlemenin bir yöntemi var. Ayarlar kısmına girip Hesap > Hücresel Veri Kullanımı yolunu izledikten sonra 'Veri Tasarrufu' modunu açarak internet kullanımınızı azaltabilirsiniz.
INSTAGRAM HİKAYELER'DE GİZLİ ETİKETLEME

Hikayeler'e bir fotoğraf attınız ve birilerini etiketlemek istiyorsunuz, ancak görüntü hiçbir şey eklenmeyecek kadar kusursuz mu? İki seçeneğiniz daha var. Birinci yöntemde, etiketi bir çıkartmanın altına gizleyerek hayatınıza devam edebilirsiniz. Tabii ki fotoğrafa hiçbir şey eklememeye niyetliyseniz başka bir seçeneğiniz daha var: İkinci yöntemde hikayenize eklediğiniz yazıyı olabildiğince küçülterek yazının rengini arka plana uygun bir şey yaparak yazıyı neredeyse görünmez hale getirebilirsiniz.
INSTAGRAM FOTOĞRAF ETİKETLERİNİ KALDIRMA

Profilinize girip etiketlendiğiniz fotoğraflar kısmına girdiğiniz zaman önünüze etiketlendiğiniz fotoğraflar çıkacak. Profilinizde görünmesini istemediğiniz fotoğrafa tıklayıp sağ üstte bulunan üç noktayı seçerseniz açılan menüde 'Gönderi Seçenekleri' şeklinde bir satırı görebilirsiniz. Bu sekme aracılığıyla fotoğrafı profilinizden kaldırmanın yanı sıra direkt olarak etiketi de kaldırabilirsiniz.
INSTAGRAM HİKAYELER'İNİ GİZLEME

Paylaştığınız hikayeleri herkesin görmemesini istemeniz oldukça doğal. Instagram da bunun farkında olacak ki istemediğiniz kişilerden hikayelerinizi saklamanız için size bir seçenek sunmuş. Hikaye attığınız pencerenin sol üstünde bulunan ayarlar ikonuna bastıktan sonra 'Hikayeyi Gizle' seçeneği aracılığıyla hikayenizi görmesini istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz.
INSTAGRAM YORUMLARI KAPATMA

Gönderilerinizin altına gelen yorumlar canınızı sıkmaya başladıysa yorum yazma özelliğini belirli kişiler ya da tüm gönderileriniz için kapatma seçeneğiniz bulunuyor. Ayarlar > Gizlilik > Yorumlar yolunu izledikten sonra 'Kontroller' şeklinde bir menü sizleri karşılayacak. Buradan yorum yazmasını istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz. İşin en güzel kısmıysa yorumlarını engellediğiniz kişiler fotoğrafınıza hâlâ yorum yapabiliyor olacak ancak yorumu yalnızca kendileri görecek. Peki, yorumları tamamen kapatmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Bir fotoğrafı paylaşırken aşağıda bulunan 'Gelişmiş Ayarlar' seçeneğine tıklayarak 'Yorum Yapmayı Kapat' seçeneğini aktifleştirin. Bu işlemi daha sonra gönderinizin sağ üstünde bulunan üç nokta işaretine tıklayarak değiştirebilirsiniz.
INSTAGRAM FİLTRELERİNİ FAVORİ OLARAK SEÇME

Genellikle fotoğraf paylaşma amacıyla kullanılan Instagram'ın birçok filtreye sahip olması kimse için şaşırtıcı olmasa gerek. Başka bir deyişle bildiğinizden çok daha fazlası Instagram'ın gizli alanlarında sizleri bekliyor olabilir. Bir fotoğraf paylaşacağınız zaman 'FİLTRE' bölümündeyken en sağa kaydırarak 'Yönet' seçeneğine tıklayın. Burada etkinleştirilmemiş filtrelerin yanı sıra filtrelerinizin sırasını da değiştirebileceğiniz bir listeyi göreceksiniz. Buradan istediğiniz her şeyi değiştirebilirsiniz.
INSTAGRAM ARŞİVLEME, PAYLAŞIMLARI SİLMEDEN GİZLEME

Eskiden paylaştığınız bir fotoğrafı silip silmemek arasında kararsız mısınız? O zaman kolaylıkla bu fotoğrafı arşive kaldırabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman tekrardan paylaşabilir ya da paylaşmadan o fotoğrafa bakabilirsiniz. Bunu yapmak için önceden paylaştığınız bir fotoğrafın sağ üst kısmında bulunan üç nokta menüsünü açarak 'Arşivle' seçeneğini seçebilirsiniz.
INSTAGRAM'DA TAKİPTEN ÇIKMADAN GÖNDERİLERİ GİZLEME

Bir daha gönderilerini görmek istemediğiniz kişinin profiline girerek sağ üstte bulunan üç noktalı menüye tıkladıktan sonra 'Sessize Al' seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra 'Gönderileri Sessize Al', 'Hikayeyi Gizle' ya da 'Gönderileri ve Hikayeyi Sessize Al' şeklinde seçenekler karşınıza çıkacak. Size en cazip gelen seçeneği seçerek daha huzurlu bir Instagram'a merhaba diyebilirsiniz.
INSTAGRAM RENK PALETİNİ KULLANMA

Instagram'da Hikaye atacaksınız. Renk paletini açtınız ancak aradığınız "o renk" karşınıza çıkmadı mı? Herhangi bir renge basılı tutarak milyonlarca renk arasında gezebileceğiniz renk paletini açabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS