IŞİD’in faturası Twitter’a mı çıkacak?

IŞİD’in faturası Twitter’a mı çıkacak?

ABD’de IŞİD destekçisi bir saldırganın rastgele açtığı ateş sonucu ölen iki ABD vatandaşının faturası Twitter’a çıkabilir mi? Söz konusu olayda ölen kurbanlardan birinin dul kalan eşi, Twitter’a karşı dava açmıştı.

Davacı kadınTwitter üzerinde rahatça hesap açıp propaganda yapabilen IŞİD’in Amerikalı sempatizanları etkileyerek eyleme yönlendirdiğini dile getirerek, Twitter’ın bu aşamada sorumluluklarını yerin getirmeyerek terör eylemlerine katkı sağladığını savunuyordu.Ancak mahkeme, davayı reddetti ve Twitter’ın tespit edilen IŞİD hesaplarını kapattığını vurguladı. Ayrıca ABD yasalarına göre, sosyal medya servislerinin, burada dile getirilen görüşler ve haberler hakkında sorumlu tutulamayacağını da hatırlattı.


Öte yandan ABD istihbaratının bir raporuna göre, sosyal medya servisleri IŞİD bağlantılı hesapları düzenli olarak tarayıp silmelerine rağmen, açılan yeni hesapların sayısı ve hızı, silinen hesaplardan fazla… Dolayısıyla sosyal medyada IŞİD varlığı sürekli olarak artıyor. Yeni açılan hesapların çoğu ise doğrudan IŞİD savaşçıları tarafından değil, Suriye dışındaki sempatizanları tarafından açılıyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS