iPhone 8 abartılıyor mu?

  1. Teknoloji
iPhone 8 abartılıyor mu?
iPhone 8 abartılıyor mu?

Bilindiği üzere Apple, uzun bir süredir yeni iPhone modeli üzerinde çalışıyor. Şimdilik iPhone 8 ismi ile lanse edilen bu model hakkındaki söylentiler, yaklaşık olarak 8-9 aydır mevcut. Yani iPhone 7 ve iPhone 7 Plus yayınlandıktan kısa bir süre sonra, yeni nesil iPhone modeliyle ilgili iddialar da ortaya atılmaya başlandı.

Bu durumun temel nedeni ise, 2017’nin ilk iPhone’un satışa sunulmasının 10. yıl dönümü olmasıydı. Bir anda ortalık, Apple’ın özel bir iPhone tasarladığı dedikodularıyla çalkalanmaya başladı.

Sonrası zaten malumunuz. Her gün yeni bir sızıntı, yeni bir rapor. Kısacası, hergün iPhone 8 hakkında yeni bir iddia, yeni bir söylentiyle geçer oldu.
iphone 8 1

Sürekli aynı dedikodular

Peki bir telefon hakkında 10 ay boyunca hergün ne konuşulabilir? Aslına bakılırsa, pek çok zaman sürekli aynı detaylar üzerinden gidildi. Hatta şu an da gidilmeye devam ediliyor.

İlk olarak iPhone 8’de olması beklenen özellikler dile getirildi. Hatta bu özellikler, Premium olarak nitelendirildi. İşin garip yanı, Premium olarak nitelendirilen bu özelliklerin, hali hazırda bazı Android tabanlı orta menzilli telefonlarda bile bulunuyor olması.

Neyse, sonuç olarak, 10 ay boyunca iPhone 8’de parmak izi okuyucusunun nerede olacağı tartışıldı. Hala da tartışılmaya devam ediliyor. Bir gün ön tarafta ekranın altında olacak denirken, ertesi günü arka tarafta logonun altında yer alacak deniliyor. Sonuç olarak hala net bir karara varılmış değil.


iphone 8

Neydi bu üstün özellikler?

Peki sürekli bahsedilen bu üstün özellikler neydi? Dilerseniz bir hatırlayalım. İlk olarak iPhone 8 ekranının LCD yerine OLED olacağı söylenildi. Akıllı telefon pazarına baktığımızda OLED hatta Super AMOLED ekran teknolojisini kullanan bir çok model görüyoruz.

İkinci özellik ise parmak izi okuyucusunun ekranın altına yerleştirilecek olmasıydı. Bu konu hakkında hala kesin bir bilgi yok. Fakat son gelen haberler Apple’ın bunu başaramadığı yönünde. Ne gariptir ki, Qualcomm geçtiğimiz günlerde bu teknolojiyi tanıtarak, Vivo ile bir anlaşma imzaladığını açıklamıştı. Yani Vivo’nun önümüzdeki dönemde tanıtacağı amiral gemisi modelin ekran altı parmak izi okuyucusu da mevcut olacak.

Ve son olarak 3D tarayıcı. Özellikle telefonun kilidini açmak için kullanılacak olan bu 3D tarayıcı özelliği sürekli devrimsel olarak nitelendiriliyor. Fakat ortada henüz somut bir olay yok.


iphone 8 2

iPhone 8 abartıldığı kadar iyi bir telefon mu?

Peki gelelim asıl sorumuza. iPhone 8 gerçekten de abartıldığı kadar var mı? Yani gerçek anlamda, gelmiş geçmiş en iyi akıllı telefon olabilir mi? Hali hazırda Apple cihazlarının mevcut bir kalite standardı zaten var. Kimse kalkıpta herhangi bir iPhone modeli için gerçekten de 5 para etmez bir telefon demez, diyemez.

Bu nedenle, muhtemelen iPhone 8’de beklentileri karşılayan bir cihaz olacaktır. Olmasına olacaktır da 10 aydır hergün konuşulacak kadar önemli bir telefon mudur işte orası biraz muamma.

iPhone 8’in bu kadar abartılmış olması, telefona olan talebi arttırdığı gibi, çıkış fiyatını da yukarı çekiyor. Zira telefonla ilgili ilk söylentiler ortaya atılmaya başlandığında iPhone 7 Plus fiyatında olacak deniliyordu. Sonradan fiyat baremi birden 1000 dolara fırladı. Şimdilerde telaffuz edilen rakam ise 1200 dolar civarında.

Eğer iPhone 8 bu şekilde abartılmaya devam ederse, önümüzdeki günlerde bu fiyat daha da üst seviyelere çıkabilir.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS