iPhone 8 bu özelliklerle fark yaratacak

  1. Teknoloji
iPhone 8 bu özelliklerle fark yaratacak
iPhone 8 bu özelliklerle fark yaratacak

Onuncu nesil Apple iPhone, önümüzdeki ay duyurulacak ve ardından tüm dünyada satışa çıkacak. Peki ama bu iPhone modelindeki farklılıklar neler olacak? Gerek basına sızan bilgiler, gerekse sektörün önde gelen isimlerinin tahminleriyle iPhone 8’de beklenen 8 özelliğin detayları ilerleyen sayfalarda sizleri bekliyor.

Basına yansıyan çok sayıda iddia mevcut. Ancak bu iddialardan tabii ki hepsi gerçek değil. Hangi söylentinin doğru, hangisinin yanlış olduğunun cevabı galerimizin sayfalarında yer alıyor. Şimdi gelin hep birlikte yeni iPhone 8’da bizleri neler bekliyormuş görelim.

iphone-8-ozellikleri-1

Yepyeni bir tasarım

Edge-to-edge yani köşeden köşeye ekrana sahip yepyeni bir tasarım bekleniyor. Söz konusu bu ekran “çerçevesiz” olarak karşımıza çıkacak. Bu sayede daha yüksek bir ekran-gövde oranı olacak.

Android camiasında Samsung, LG, Xiaomi ve Sharp gibi markalar çerçevesiz ekranlı tasarımlara ciddi anlamda geçiş yaptı. Bu konuda sıra artık Apple tarafında.

 

iphone-8-ozellikleri-2

Görünmeyen Touch ID

Apple’ın parmak izi okuma sensörü Touch ID artık cihazın ön tarafında bir buton şeklinde yer almayacak. Burada Apple’dan beklenen şey, parmak izi okuma sensörünü ekranın içine entegre edebilmesi. Bu sayede hem yerden tasarruf sağlanacak hem de bu alanda bir ilk gerçekleştirilecek.

Bazı kaynaklar parmak izi sensörünün cihazın arkasına yerleştirileceği yönünde bilgiler paylaşılıyor. Ancak bu Apple için son derece basit bir hamle. Beklentiler oldukça yüksek.

iphone-8-ozellikleri-3

Çift kamera teknolojisi

Apple iPhone 7 Plus ile birlikte çift kamera teknolojisine resmen geçiş yapmış oldu. Hatta “Portre” modu altında yeni bir mod ile kamera özelliklerini zenginleştiren Apple, bokeh efektini kullanarak harita fotoğraflara imza atmayı başardı.

Bu kullanımın gelişerek devam etmesi bekleniyor. Yani sıradaki iPhone modellerinde de çift kamera teknolojisine yer verilecek. Portre dışında yeni fotoğraf modlarının da beklendiğini belirtelim.

iphone-8-ozellikleri-4

Yeni Apple A11 yongası

Her yeni iPhone modelinde yenilenen yonga seti bu sefer A11 ismiyle karşımıza çıkacak. iPhone 7’ye göre daha yüksek performans ve daha az güç tüketimi gibi detaylarla öne çıkması beklenen Apple A11 yongasının teknik detayları henüz belli değil. Önümüzdeki günlerde A11 yonga setiyle ilgili daha fazla detayın ortaya çıkması bekleniyor.

 

iphone-8-ozellikleri-5

Kablosuz şarj özelliği

iPhone kullanıcılarının en büyük isteği olan hızlı şarj teknolojisi artık geliyor. Üstelik beraberinde kablosuz şarj teknolojisi de bekleniyor. Özellikle Plus modellerinde pil kapasitesi yeterli olsa da hızlı ve kablosuz şarj özellikleri olmadığı için şarj süreleri çok uzun sürüyordu. Bu sorunun artık çözülmesi bekleniyor.

 

iphone-8-ozellikleri-6

Yeni batarya tasarımı

Apple iPhone 8’in anakart tasarımının değişmesi, beraberinde ise batarya tasarımının değişmesi bekleniyor. İddiaya göre artık iPhone anakartları 10 katman yerine 20 katmanlı olarak üretilecek. Bu sayede fiziksel olarak anakartın ebatlarında bir küçülme söz konusu olacak. Bu küçülmeyle birlikte açılan alan ise ekstra batarya ile doldurulacak. Dolayısıyla daha yüksek kapasiteli batarya kullanılabilecek.

 

iphone-8-ozellikleri-7

Yeni True Tone ekran!

Şimdilik sadece iPad Pro tabletlerde gördüğümüz yeni True Tone ekran teknolojisi bundan sonra iPhone modellerinde de karşımıza çıkacak. Ekranın tonlarıyla otomatik olarak oynayan ve en ideal görüntülemeyi sağlayan yeni ekran paneli, iPad kullanıcıları tarafından oldukça sevilmişti.

 

iphone-8-ozellikleri-8

Ana Ekran (Home) tuşuna elveda!

Ve beklenen en son yenilik yine cihazın ön yüzeyi ile ilgili. Köşeden köşeye ekran tasarımı yenilenen tasarım ile birlikte ana ekran tuşuna artık elveda demenin vakti geldi. Parmak izi okuma sensörü ise ya ekranın içine entegre edilecek, ya da cihazın arka yüzeyine yerleştirilecek. Henüz bu konu belirsizliğini koruyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS