iPhone 8 ve 8 Plus’ın pil ömürleri hayal kırıklığına uğratabilir

  1. Teknoloji
iPhone 8 ve 8 Plus’ın pil ömürleri hayal kırıklığına uğratabilir
iPhone 8 ve 8 Plus’ın pil ömürleri hayal kırıklığına uğratabilir

Apple lansmanı yaptı yapmasına ama her zaman olduğu gibi sayısal verilere girmeyi pek tercih etmedi. Şirket mobil cihaz tanıtımlarında bellek boyutu, GHz hızı, pil büyüklüğü gibi detayları vermeyi sevmese de bir şekilde her yıl çeşitli yollarla bunları öğreniyoruz. Geçtiğimiz günlerde benchmark testleriyle RAM miktarını öğrenmiştik, pil boyutu göstermekse TENAA’ya nasip oldu.

Apple’ın önceki akşam lanse ettiği iPhone’un devam serisi olan iPhone 8 ve 8 Plus’ın pil ömürleri hayal kırıklığına uğratabilir. Cihazların bataryaları TENAA veritabanında ortaya çıktı.

Çoğunlukla telefonları çıkışından önce görmemize neden olan sertifika kurumu bu kez çıkan telefonun detaylarını bizlerle paylaştı. Tasarımsal açıdan 7 ve 7 Plus’a oldukça fazla benzeyen iPhone 8 ailesinden, bu sebepten dolayı bir beklenti oluşmamıştı. Beklenen oldu, pil boyutunda bir artış söz konusu değil, hatta daha da küçültülmüş.

Çıkarttığı zarif telefonlarla her seferinde alkış almayı başaran şirket, bu sebepten dolayı yıllardır pil ömrü konusunda eleştiri oklarının hedefi oluyor. Bu noktada işin ilginç kısmı şu, yeni cihazların kasasında da bir incelme veya hafifleme yok. Bilakis 8, 7’den; 8 Plus’tan da 8’den 0.2’şer mm daha kalın ve sırasıyla 10 gram – 20 gram daha ağır. Batarya kapasitelerindeki düşüşse %8 civarında.

iPhone 8, 1821 mAh; iPhone 8 Plus ise 2675 mAh’lik pillere sahip. 7 ve 7 Plus ise 1960 mAh ve 2900 mAh’lik pillere sahiplerdi. Elbette bu durum doğrudan 8 ailesinin pil ömrünün daha kötü olacağına yorulamaz. Zira A11 Bionic ve diğer parçalarda ciddi bir verim artışı mevcut. Yine de kullanıcıların daha iyi pil ömrü beklemesi pek doğru olacak gibi gözükmüyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS