iPhone ne kadar yerli bir marka

iPhone ne kadar yerli bir marka

iPhone ne kadar yerli bir marka

Özellikle ülkemizde yerli malı olayına hayli önem veriliyor. Bu durum dünyanın diğer ülkelerinde pek umursanmasa da ülkemizde hayli önem arz ediyor. Örneğin bir malın tamamı Türkiye’de üretilmediği takdirde yerli malı olarak kabul edilmiyor. Buna basit bir örnek verecek olursak, bazı yerli üreticilerin sattıkları akıllı telefonları gösterebiliriz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çoğu kişiye göre, ülkemizdeki yerli firmalar, sattıkları telefonlarda kendi ürettikleri teknik donanımları kullanmadıkları için yerli malı olarak kabul edilmiyorlar. Peki bizim Amerika malı olarak kabul ettiğimiz iPhone modelleri ne derece yerli? İşte bu yazımızda iPhone üretiminde rol alan ülkelere odaklanacağız.

Zira iPhone üretiminde, Tayvan’dan Çin’e, Güney Kore’den Amerika’ya pek çok ülkeden, pek çok tedarikçi rol alıyor. Yani ülkemizdeki durumdan pek de farklı bir olay yok diyebiliriz.

iPhone ne kadar yerli?

Bilindiği üzere Apple’ın ilk iPhone’u satışa sunmasının üzerinden yaklaşık 10 yıl geçti. Apple ilk etapta iPhone’un birçok bileşenini kendi üretse de artan talep sonrası yeni iş ortakları aramaya başlamıştı. Çünkü telefonun bileşenlerini farklı üreticilerden almak, yeni bir fabrika kurup üretim yapmaktan çok daha ucuza geliyordu. Nitekim Apple’da böyle yaptı.

iphone

Apple şu anda bir iPhone üretebilmek için 7 farklı üretici ile işbirliği yapıyor. Üstelik bu üreticilerin sadece 1’i Amerika merkezli. Geri kalan üreticiler ise genel olarak uzak doğu kökenli firmalardan oluşuyor.

Peki bu şartlar altında Apple’a Amerika malıdır demek ne kadar doğru olacaktır? İşte işin bu bölümü fazlasıyla tartışmaya açık.

iphone 2

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışa bağımlılık artıyor

Apple hakkında son zamanlarda çıkan haberlerde sürekli bazı üretimlerin şirket içerisine kaydırılacağı iddialarını görüyoruz. Fakat durum hiç de böyle değil. Zira ortaya çıkan raporlar, Apple’ın pek de üretim bandını kendi bünyesine kaydırma niyetinde olmadığını gösteriyor.

Son olarak Cupertino merkezli şirketin GPU birimlerini kendi bünyesinde üreteceği açıklanmıştı. Daha doğrusu bu konuda önemli iddialar ortaya atılmıştı. Hatta Apple’ın GPU tedarik ettiği şirketin hisseleri Apple’ın yaptığı üstü kapalı açıklamalar sonrasında hatırı sayılır bir biçimde düşmüştür.

Apple, iPhone üretimini kendi bünyesine kaydırmak istese de son günlerde yapılan anlaşmalar durumun bunun aksi olduğunu gösteriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

iphone 3

Güney Kore firmaları öne çıkıyor

Bilindiği üzere Apple şu aralar iPhone 8 modeli üzerinde çalışıyor. Apple’ın iPhone’un 10. yılına özel olarak tasarladığı bu yeni modelin ön kısmı tamamen OLED panel ile kaplı olacak. Hali hazırda Apple’ın elinde böylesine büyük bir OLED tedarik tesisi olmadığı için Güney Koreli Samsung ile el sıkıştı. Hatta bu anlaşmanın önümüzdeki yıl çıkacak olan 3 yeni iPhone modelini de kapsadığı söyleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hepsi bu kadarla da sınırlı değil. Apple, yonga seti üretimi konusunda da Samsung ile masaya oturdu. Hali hazırda TSMC ile işbirliği içerisinde bulunan Amerika merkezli şirket, işlemci yükünü de Güney Koreli firmaya emanet etme peşinde.

Apple’ın iPhone üretiminde el sıkıştığı son firma ise LG. Samsung gibi Güney Koreli bir şirket olan LG’de önümüzdeki yıl üretilecek olan modeller için pil geliştirecek.

Apple, LG’nin yüksek kapasiteli ve patlama riski bulunmayan yeni pil modeli için ilk müşterisi oldu. Yani önümüzdeki dönemde üretilecek olan iPhone modellerinin en önemli parçaları Güney Koreli üreticilerin elinden çıkmış olacak. Peki bu şartlar altında iPhone’un yerli bir model olduğunu söylemek ne derece doğru olacaktır? İşte bu gerçekten tartışmaya açık bir konu.