iPhone X: 10. yılına özel bir iPhone

  1. Teknoloji
iPhone X: 10. yılına özel bir iPhone
iPhone X: 10. yılına özel bir iPhone

Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni iPhone modelinin tanıtımına artık sayılı günler kaldı. 12 Eylül’de düzenlenecek olan özel bir etkinlikte tanıtılacak olan yeni iPhone modelinin ismi de sonunda netlik kazandı. Apple’ın iPhone’un 10. yılı şerefine baştan aşağı yeniden tasarladığı yeni modeli iPhone X ismi ile piyasaya sürülecek.

iPhone X hakkındaki dedikodular iPhone 7’nin hemen akabinde ortaya atıldı. Apple’a yakın bazı kaynaklar, Cupertino merkezli şirketin, iPhone’un 10. yılına özel bir model üzerinde çalıştığını iddia etti.

Bu iddiaların sayısı gün geçtikçe hızla arttı. Üstüne gelen sızdırılan görseller ve çeşitli raporlar da iPhone X’in varlığını doğrular nitelikteydi.

iphone x 2

İlk olarak iPhone 8 ismi ile lanse edildi

iPhone X uzun süredir iPhone 8 ismi ile lanse ediliyordu. Zira Apple’a yakın bazı analistler, firmanın üç model satışa sunacağını bunların iPhone 7s, 7s Plus ve iPhone 8 olacağını belirtmişti.

Yayınlanan raporlar ve sızdırılan bazı dökümanlarda da iPhone 8 ismi geçmekteydi. Fakat sonra ortaya iPhone X ismi atıldı. Buradaki X’in Roma rakamı ile 10’u temsil ettiği ve iPhone’un 10. yılı için uygun bir simge olacağı belirtildi.

Fakat iPhone X ismi o kadar da tutulmadı. Zira bugüne kadar çıkan birçok dedikodu ve haberde hep iPhone 8 ismi kullanılmaya devam edildi.

iphone x

iPhone X ismi kesinleşti

Peki ne oldu da herkes iPhone 8 derken birden iPhone X ismi ön plana çıktı. Geçtiğimiz saatlerde yeni iPhone modelleri ile eş zamanlı olarak tanıtılacak olan iOS 11’in Gold Master yani final sürümü sızdırıldı.

Sızdırılan final sürümünü inceleyen yazılımcılar Apple’ın 12 Eylül’de tanıtacağı 3 iPhone modelinin de ismine erişmeyi başardı. Buna göre Cupertino merkezli teknoloji devi 12 Eylül’de iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerini tanıtacak.

Sizlerin de rahatlıkla anlayabileceği üzere, iPhone 8 ve 8 Plus klasik iPhone tasarımına sahipken, iPhone X ise uçtan uca OLED paneli ile karşımıza çıkacak.

iphone x 3

iPhone X’in tanıtılmasına saatler kala

Az önce de belirttiğimiz üzere, iPhoneX ve diğer iki iPhone modeli 12 Eylül’de görücüye çıkacak. Son dedikodulara bakılırsa, Apple iPhone X’te parmak izi okuyucusunu tamamen ortadan kaldırmış durumda.

Bilindiği üzere uzun süredir parmak izi okuyucusunun ekranın altına yerleştirilmesi için yoğun mesai harcanmıştı. Fakat Apple mühendisleri bunu başaramamış gibi görünüyor.

Parmak izi okuyucusu olmasa da Apple, Face ID ismini verdiği ve devrim niteliği taşıyan bir yeniliği kullanıcılarına sunacak. Şimdilik yalnızca iPhone X’te bulunacak olan bu üç boyutlu yüz tanıma teknolojisinin, parmak izi okuyucusu ile yapılan tüm işlemlerin yerine kullanılabileceği belirtiliyor.

Yine de en net bilgiler için 2 gün daha sabretmemiz gerekecek.

iphone x 1

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS