Jeff Bezos roket motoruyla milyarlar kazanacak

Jeff Bezos roket motoruyla milyarlar kazanacak

Kısa süre önce 4 milyar dolarlık Amazon hisse senedi satan Bezos’un bu dev bütçeyi Blue Origin’e aktaracağı anlaşılıyor. Blue Origin’i, Amazon’dan elde edeceği gelirle finanse edeceğini daha önce duyuran Bezos şimdi roket motoru üretmek için fabrika açıyor.

Huntsville’de açılacak fabrikada, Blue Origin’in geliştirdiği yeni nesil BE4 motorları üretilecek. Bu güçlü ve yakıt tasarruflu motorlar şirketin New Glenn roketlerinde kullanılacak.


Bu hamle, Jeff Bezos için önemli bir gelişme. Blue Origin şirketi, 2011 yılında beri BE4 motorlarının üzerinde çalışıyordu. Bezos bu motorlar sayesinde, NASA veya diğer uzay ajanslarının kalbini çalacak etkili bir uzay gemisi üretmeyi planlıyor.


Lockheed Martin ile Boeing ortaklığında kurulan, havacılık ve uzay şirketi United Launch Alliance 2014 yılında yaptığı açıklamaya uzay gemilerinde BE4 motorlarını kullanacağını duyurmuştu. Bezos şimdi fabrikasında bu motorları ve kendi uzay gemilerini üretip “müşterilerinin” kullanımına sunmaya başlayabilecek.


BE4 motorları, sıvı ve katı yakıt karışımıyla çalışıyor ve çok ağır yükleri atmosferin dışına taşıyabilme beceresine sahip. Bu sayede, yörüngeye veya Ay’a hatta Mars’a büyük miktarda yük taşınabilecek ve dünya dışında istasyonlar kurmak mümkün olacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS