John McAfee tutuklandı ama kimse şaşırmadı

John McAfee tutuklandı ama kimse şaşırmadı

1984’te dünyanın ilk ticari anti-virüs yazılımını geliştiren ünlü yazılımcı ve dijital güvenlik uzmanı John McAfee maceralarla dolu ilginç hayatına yeni bir perde daha açtı.

Kurduğu antivirüs yazılım şirketini Intel’e sattıktan sonra şirketle tüm bağlantısını kesip kazandığı servetle macera dolu bir hayat yaşamaya başlayan McAfee şimdi de yeni bir aksiyonun içinde. Vergi kaçırmakla suçlanan John McAfee tutuklandı ve ayrıca SEC tarafından, yasa dışı şekilde ICO duyuruları yapmakla da suçlanıyor.

Şirketini Intel’e sattıktan sonra Belize’ye yerleşip silahlar ve kadınlarla dolu bir hayat sürmeye başlamıştı. Her gün başka kadınlarla kucak kucağa fotoğraflar çekip internete koyan McAfee kısa süre sonra cinayetle suçlanarak tutuklanmak istedi. Ancak Belize devlet başkanının, servetine el koymak için onu tehdit ettiğini ve üzerine suç attığını anlatan John, saklana saklana ve yasa dışı yollardan ABD’ye kaçmayı başardı. Burada görülen davada suçsuz olduğunu kanıtlayıp hayatına devam etti. Bir dönem ABD Başkan adayı da olan McAfee komik oy miktarları aldığını görünce bu hevesinden vazgeçti.

Kurduğu güvenlik şirketi ile dijital para girişimleri ve özel danışmanlıklar veren McAfee, sosyal medya için çektiği cesur videolarla da sürekli gündem oldu. Bir ara mafya tarafından zehirle suikaste uğrayan McAfee hastanede son anda hayata döndürüldü ve haftalarca hastanede de yattı.

İşte bu abimiz şimdi ABD’deki vergi idaresinin kontrollerinde yakayı ele verdi. 2014-2018 yılları arasında hesabında oynamalar yaparak gelirlerini sakladığı ve vergi kaçırdığı suçlamasıyla, tutuklandı. Vergi idaresine göre McAfee, milyonlarca dolar gelirini vergi beyanında göstermeyerek vergi kaçırdı. Ayrıca, ABD’nin Sermaye Piyasası Kurulu olan SEC’in yasakladığı şekilde, kripto para birimi duyurusu yaptığı için de suçlanıyor. Bu nedenle de ağır bir para cezası alması bekleniyor. Türkiye’de de Sermaye Piyasası Kurulu, uzman ve lisanslı olmayan kişilerin medyada ve internette hisse senedi tavsiyesi vermesini yasaklıyor. Benzer yasaklar ABD’de de bulunuyor.

Vergi kaçakçılığı iddialarına göre McAfee, çeşitli kripto para şirketlerinin reklamını yaptığı için kripto para olarak ödemeler aldı. Ancak bu kripto paraları vergi beyanında ve mal bildirimlerinde kayda geçirmedi. Üstelik alış satış ve para transferi işlerinde koruması Jimmy Watson Jr.’ı kullandı. Watson da şimdi, bu yasadışı işlemlere yardımcı olduğu için ayrıca dava edilecek ve ceza alacak. Anlaşılıyor ki, yaşlı kurt McAfee yine rahat durmamış.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS