Joker karakteri dışlanan insanların temsilcisi oldu

Joker karakteri dışlanan insanların temsilcisi oldu

Joker karakteri dışlanan insanların temsilcisi oldu

Dünya çapında büyük bir hayranlıkla izlenen Joker karakteri ilginç bir alanda kullanılıyor. Son dönemlerde bazı ülkelerde yoğunlaşan protestolarda Joker karakterine ait sembollerin tercih edildiği görülüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toplum tarafından dışlanmış olan bir bireyin yaşadığı yalnızlığı ve bu yalnızlığını zamanla akıl hastalığına dönüşümünü anlatan Joker filmi, büyük bir hayran kitlesi topladı. Kimileri bu karakter ile kendisini özdeşleştirirken kimileri de sistem karşılığını bu karakter üzerinden vermeye çalışıyor.

Örneğin Çin hükümeti tarafından alınan Hong-Kong kararlarında büyük protestolar başladı ve bazıları Joker kılığında bu protestolarda yer aldı.

Bazı ülkeler ve kişiler çok fazla zenginleşirken aynı oranda başka bir kesim fakirleşiyor. Bu durum insanlar arasında çok daha fazla ayrışmanın ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu sistem içerisinde ezilen kesimler, kendisini protestolar ile ifade ediyor.

Joker filmi de işte böyle bir konuya değiniyordu. Teknolojinin ortaya çıkardığı derin uçurum Joker gibi karakterlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Güney Amerika ülkelerinden olan Şili gibi yerlerde ortaya çıkan protestolarda da Joker karakterine ait simgelere yer veriliyor.