Kablosuz şarjda devrim: uBeam

Kablosuz şarjda devrim: uBeam

Ek bir aksesuar şeklinde satılan kablosuz şarj üniteleri her ne kadar kablo karmaşasını önlese de tıpkı kablo gibi belirli bir menzili var. Ve bu menzil aslına bakarsanız son derece kısa. Mevcut kablosuz şarj teknolojileri birkaç santimden ötede etkili olamıyor.uBeam isimli firma ise bu teknolojide bir devrime hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde de gündeme gelen uBeam bu sefer Wi-fi değil, ultrason dalgalarıynı kullanan teknolojisiyle gündemde. Firma, resmi internet sitesi üzerinden ultrason temeline dayanan yeni kablosuz şarj teknolojisini duyurdu. Bu teknolojisi, 1940’lı yıllardan beri sağlık alanında kullanılan ultrason teknolojisini kullanıyor.


İddiaya göre firmanın bu teknolojisi 1 metre menzile sahip olacak. Yani 1 metre menzil içerisinde mobil cihazlarınızı şarj edebileceksiniz. Kablosuz şarj teknolojisini sadece akıllı cihazlar ile sınırlandırmamak gerek. Elektrik araçlar, dizüstü bilgisayarlar gibi ürünlerde de aslında kablosuz çözümlere ihtiyaç var. Bu teknoloji iki parçadan ulaşıyor. Alıcı ve verici. Yani elektrik kaynağı ve mobil cihazda bazı donanımsal parçalar olmak zorunda. Ancak bu parçaların boyutları ile ilgili bir bilgi verilmiş değil.


Teknolojinin henüz geliştirme aşamasında olduğunu söyleyen firmanın bu konudaki marifeti ultrason değil. Ultrason teknolojisi zaten neredeyse 100 yıldır biliniyor. Firma bu yolla elektrik iletmek üzerine çalışıyor. Henüz geliştirme aşamasında olan teknoloji, ses dalgaları ile elektrik iletmeyi planlıyor. Yani aslında alıcı ve verici arasında bir ses alış-verişi olacak. Ancak bu ses dalgaları insan kulağının duyabileceği frekans aralığında değil.


uBeam’in kablosuz şarj teknolojisi önümüzdeki dönemlerde daha fazla netleşecektir. Bu konuyla ilgili gelişmeler için takipte kalın.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS