hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kahve telvesinden araç yakıtı ürettiler

  Kahve telvesinden araç yakıtı ürettiler
  expand

  Kayseri'de alternatif yakıt araştırmaları yapılan Erciyes Üniversitesi'nde filtre kahve atıkları toplanarak biyodizel yakıt elde edildi. İçten yanmalı motorlarda kullanılabilen yakıtı, Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani başkanlığındaki ekip keşfetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuarında yürütülen çalışmada, filtre kahve atıkları toplanarak, biyodizel yakıt üretimi yapıldı. Üretilen yakıt, içten yanmalı motorlarda kullanılıyor.

  Bilim insanları 3 boyutlu beyin sinir yapısı geliştirdi

  ERÜ Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuarında sürdürülen çalışma kapsamında, Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan 7 kişilik ekip, filtre kahveden, çevre dostu biyodizel araç yakıtı üretti.

  Yüzsüz balık 150 yıl sonra ortaya çıktı

  Petrole bağımlılığı azaltmak için

  Projenin başkanlığını yürüten Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani, Türkiye’nin petrol konusunda yurt dışına bağımlı olması ve çevre dostu yakıtların tüm dünyada daha önemli hale gelmesinden yola çıkarak projeye başladıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani ve ekibi, proje kapsamında, öncelikle kafelerden filtre kahve atıklarını topladı, daha sonra bazı işlemlerden geçirerek biyodizel yakıt, biyogaz ve azotça zengin gübre üretimi yaptı. Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani, üretim aşamasına dair şu bilgileri verdi: "Önce, kahve atıklarını toplamak için Kayseri’deki kahve yapılan kafelerle iletişime geçtik. Kafe sayısının fazla olmasından dolayı Talas ilçesine öncelik verdik. Kendilerinden, filtre kahvelerden çıkan atıkları bizim için küçük konteynırlarda toplamalarını istedik. Haftada bir ürettikleri atıkları buraya getirmeye ve haftalık yaklaşık 5 kilogramlık kahve atığı elde etmeye başladık. Toplama süreci yaklaşık 1 yıldır devam ediyor ve bugüne kadar 500 kilogramlık kahve atığı elde ettik.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Jüpiter bildiğiniz gibi değilmiş... Yeni fotoğraflar şaşırttı

  Kahve atığı her şekliyle değerlendiriliyor

  "Kahve atıklarını içerdiği sudan arıtmak için fırınlarda 100-105 santigrat derecede ayrıştırdık. Suyundan ayrıştırılan kurumuş kahve atıklarını yağ çıkarma ünitesine aldık. Atığın içindeki yağ burada çözeltiyle beraber alındı. Bu işlem sonucunda kahve atık yağı elde edildi. Sonra atık yağı reaktörde bazı kimyasallarla birleştirerek biyodizel elde edildi. Biyodizel karakterize edildikten ve dünya standartlarına uyup uymadığı tespit edildikten sonra içten yanmalı motorlarda test edildi. Yağı aldıktan sonra geri kalan atıkdan da biyogaz üretimi için işlem gerçekleştirildi. En son aşamada kalan atık ise azot bakımından zengin olduğu için gübre olarak kullanıldı."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kahve telvesinden araç yakıtı ürettiler


  Yakıt içten yanmalı motorlarda kullanılabiliyor

  Üretilen biyodizel yakıtın, içten yanmalı motorlarda yapılan testlerinin başarı ile sonuçlandığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani, ilgili kurumlarla anlaşma sağlanması durumunda, Kayseri’de lokal olarak uygulanacak proje ile, ilk aşamada kentin yakıt ihtiyacının yüzde 20’sinin üretilen biyodizel ile karşılanabileceğine dikkat çekti. “Projenin ilk amaçlarından biri, bunun gerçekleştirilebildiğini göstermekti. Ardından, devletin ve belediyelerin yardımı ile atıklardan üretilecek biyodizel imkanıyla Kayseri’nin lokal olarak ihtiyacı olan 1 milyon tonluk dizeli 800 bin tona düşürme ihtimalimiz olduğu çalışmalarımızda ortaya çıktı” diyen Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani, benzer çalışmalarla yakıtta dışa bağımlılığın önemli ölçüde azaltılacağını sözlerine ekledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow