Katlanabilir ekran veya esnek OLED panel

Katlanabilir ekran veya esnek OLED panel

Ekran teknolojileri akıllı telefon sektörü için önemli bir tabu halinde. Firmalar ekranlara yeni özellikler eklemek ve ekranların şekillerini değiştirmek için çeşitli çalışmalarda bulunuyor. Eğimli ekranlar, kırılmaya dayanıklı camlar, çift ekranlar, basınca duyarlı ekranlar derken artık katlanabilir ekran fikrine giderek yaklaşıyoruz.

Samsung markası ile sık sık anılan katlanabilir ekran konsepti son iki yıldız ara ara gündeme geliyor. Söz konusu iddialar bu yıl ortadan kalkabilir. Çünkü Samsung tarafından katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon bekleniyor. Daha önce bu konuda konsept bir video hazırlayan Samsung, “esnek OLED ekran paneli” kavramı ile karşımıza çıkmıştı.


CES 2016’da LG’nin esnek ekranının gündeme gelmesi Samsung’u katlanabilir ekran konusunda motive etmiş olabilir. Ancak umarız bu iddialar firmalar arası bir rekabet düzeyini aşarak kullanıcıların yararına olur. Şimdilik üzerinde çalışıldığını düşünülen özel bir ürün yok. Üzerinde çalışılan temel konu esnek OLED ekran panelleri.


2016 yılının VR teknolojileri ile gündeme gelmesini bekliyorduk ancak firmalar hakkındaki iddialara bakacak olursak ekran teknolojilerinde de önemli atılımlar gerçekleşebilir. Apple tarafında da bu yıl ekran panelinde bir değişiklik bekleniyor. 8K çözünürlükler, esnek ekranlar ve VR teknolojileri 2016 yılında çok daha fazla gündeme gelecek gibi duruyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS