Korsanlara gemi firmalarını ‘hack’letiyorlar!

Korsanlara gemi firmalarını ‘hack’letiyorlar!

Son 30-40 yıldır var olan dijital korsanlıkla, tarihi binlerce yıl önceye dayanan klasik deniz korsanlığı ilk defa bir vakada buluştu.

Güney Afrika çevresinde faaliyette bulunan deniz korsanları, bölgeden geçen binlerce yük gemisine saldırıp da gemide değerli mal bulamamaktan o kadar bıktılar ki, değerli yüklere sahip gemileri tespit edip nokta atışı saldırılar yapmak için dijital korsanlarla anlaştılar.


Verizon’un yayınladığı rapora göre, dijital korsanlar tarafından hack’lenen ve çoğu da hacklendiğinin farkında olmayan taşımacılık şirketlerinin kayıtlarına ulaşan dijital korsanlar bu kayıtlar sayesinde hangi geminin hangi yükü taşıdığını kolayca görebiliyor ve geminin rotasını denizdeki ortaklarına bildirip deniz korsanlarının gemiyi eliyle koymuş gibi bulmalarını sağlıyor. Ardından gemiye saldıran deniz korsanları değerli malları kolayca yağmalayabiliyor.


Deniz korsanları bu sayede, yağma operasyonlarında çok büyük zaman kazanıyorlar, gemilere yüklenen değerli malların tam olarak hangi konteynera yerleştirildiğini bile elleriyle koymuş gibi bularak istediklerini alıyor ve dakikalar içinde gemiyi terk ederek diğer kurbanlarını beklemek üzere saklandıkları koylara çekiliyor. Bu yöntem sayesinde, gemileri bulmak için okyanusta amaçsızca dolaşarak devriye gezen askeri gemilere yakalanma riskini de azaltıyorlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS