MacBook'dan neden bozuk para çıkıyor?

MacBook'dan neden bozuk para çıkıyor?

MacBook'dan neden bozuk para çıkıyor?

MacBook kullanıcıları bilgisayarlarının en kapalı ve ulaşılmaz bölümlerinde bozuk paralara rastlıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Acer'dan kavisli ekrana sahip oyun laptop'u

Son zamanlarda MacBook kullanıcıları garip bir durumu raporlamaya başladılar. Bilgisayarlarını bakım veya onarım için açtıklarında, optik sürücünün plastik koruma kaplamasının içerisine bozuk para buluyorlar.

Hor kullanılmış dizüstü bilgisayarların optik sürücülerinin içerisinde her türden cisim kaçtığını defalarca gördük. Ancak burada durum çok farklı. Bulunan bozuk paralar, Apple MacBook bilgisayarların SuperDrive optik sürücülerini statik elektrik ve tozdan koruyan, tamamen yalıtılmış plastik koruma kaplamalarının içinde bulunuyor. Yani optik sürücü üretildikten sonra bu bozuk paraları oraya koymanın bir imkanı yok. Bozuk paralara, genellikle optik sürücünün diski çeviren motor bölümünün hemen altında rastlanıyor.

Aslında bu durum ilk defa 2010 yılında raporlandı, ancak o zaman pek dikkat çekmemişti. Greg Kilpatrick adındaki YouTube kullanıcısı, MacBook bilgisayarını sökme videosuna optik sürücüsünde bozuk para ile karşılaşmış ve bu durumu 40 saniyelik bir video ile YouTube üzerinden yayınlamıştı. Videonun yorumlar bölümündeki dört farklı kullanıcı da benzer bir durum ile karşılaştıklarını yazmışlardı.

2013 yılında çekilen ve MacRumors sitesinde yayınlanan başka bir fotoğrafta, bu sefer Kanada’lı bir kullanıcı aynı durumu rapor ediyordu.

macrumors

2014 yılında ise Reddit kullanıcılarından Ianlafo, Reddit üzerinde kendi bilgisayarının optik sürücü fotoğrafını paylaştı. Bozuk para yine oradaydı.

rumor

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz yıl ise Expert Exchange sitesinde fotoğrafları ile birlikte benzer bir durum ortaya çıktı.

expert

Bu yıl ise yine Reddit üzerinde benzer fotoğraf paylaşımları yapılmaya devam etti.

reddit

Bozuk paraların hepsi birbirinden farklı. Çoğunlukla ABD bozuk paralarının sorumlu olduğu bu durumda 25 sent, 1 sent ve Kanada doları gibi para birimleri bulunuyor. Yani MacBook’ların optik sürücülerinin içinde bulunan paralar, satıldıkları ülkeye göre de farklılık gösteriyor. Aynı zamanda bozuk paralı optik sürücü durumu yalnızca bir tek MacBook modeli ile de ilişkili değil. SuperDrive optik sürücü içeren herhangi bir MacBook modelinde bu garip durum ortaya çıkabilirmiş gibi görünüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MacBook bilgisayarlara paraları kim koyuyor?

Bu durumun ne kadar yaygın olduğunu ise kimse tam olarak bilmiyor. Apple teknik servisi ise bu konuda suskun. Yüksek ihtimalle onlar da duruma anlam veremiyorlar ve net bir cevapları olmadan açıklama yapmak istemiyorlar.

Tahminler, SuperDrive’ın yüksek gövde ısısı yüzünden zaman zaman deforme olup bozulduğu, bu deformasyonu engellemek için böyle pratik bir çözüm bulunduğu gönünde. Ancak, her SuperDrive’da da bozuk parayla karşılaşılmadığı gibi, MacBook’un satıldığı ülkeye özel bozuk paranın nasıl konulduğu da bir muamma.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ülkemizde ise böyle bir duruma dair raporlama yok. Ancak kimsenin de bilgisayarı içerisine bozuk para aradığını düşünmüyoruz. Eğer garanti kapsamından çıkmış bir SuperDrive’lı MacBook bilgisayarınız varsa, durumu aydınlatmamız için bize yardım edebilirsiniz. Bilgisayarınızı açıp, içinde bozuk para olup olmadığını bize raporlamanızı isteriz. Bir fotoğrafla kanıt sunmanız da, Apple ile görüşürken işimize yarayacaktır.