Mark Zuckerberg ABD Başkanı mı Olacak?

Mark Zuckerberg ABD Başkanı mı Olacak?

Mark Zuckerberg ABD başkanı olmak için mi çalışıyor? Facebook’un patronunun son dönemdeki söylemleri ve planları bir sonraki dönemde bu yönde bir hamlenin gelebileceğinin sinyallerini veriyor.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan, dünyanın en zengin ilk 10 ismi arasında yer alan 32 yaşındaki Mark Zuckerberg’in gözünü daha da yükseğe dikmiş olabileceği konuşuluyor. Zuckerberg’in son yaptığı açıklamalar ve bu yıl için düzenlemeyi planladığı bazı toplantılar ve etkinlikler, bir teknoloji şirketinin CEO’sun yapacaklarından çok, bir siyasetçinin yapacağı şeyler izlenimi oluşturuyor. Mark Zuckerberg ABD başkanı olmak için çalışmalara mı başladı soruları özellikle ABD’de basının gündemine girdi.

Tüm bunların ilk sinyali olarak Zuckerberg’in yeni yıl kutlamasında söylediği sözler gösteriliyor. Zuckerberg bu açıklamasında “Çalkantılı geçen bir yılın ardından, dışarı çıkıp insanlarla nasıl yaşadıkları, nasıl çalıştıkları ve gelecek için neler düşündükleri konusunda konuşmaya karar verdim.” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın ardından ise Facebook CEO’sunun, eşi Priscilla Chan ile birlikte ABD’de 30 eyaleti kapsayan bir tura çıkıp, toplantılar düzenleyeceği ve çeşitli gruplarla bir araya geleceği belirtildi.

mark zuckerberg abd başkanı

ABD seçimlerini sürpriz olarak nitelendirilebilecek bir şekilde Donald Trump’ın kazanmasından sonra, bazı teknoloji şirketlerine yönelik tavrın değişeceği söyleniyor. Mark Zuckerberg de hem kendisi hem de şirketinin geleceği için farklı bir yöntem denemeye hazırlanıyor gibi gözüküyor. Teknoloji şirketlerinin genel merkezlerinin sıkça bulunduğu Silikon Vadisi’nin de yer aldığı Santa Clara’da oyların %77’sinin Hillary Clinton’a gittiğini de göz önünde bulundurmak gerek.

Zuckerberg konu hakkında net bir açıklama yapmasa da bazı çevreler genç CEO’nun 4 yıl sonra yapılacak seçimler için şimdiden taban oluşturma çalışmalarına başladığını söylüyor. Öte yandan, ABD’de artık devletin değil şirketlerin asıl söz sahibi olduğunu ve bir şeyleri değiştirmek için başkan olmaya gerek olmadığına inananlar da var. Özellikle de Facebook sayesinde neredeyse tüm dünyanın bilgilerini elinde tutan Zuckerberg gibi birisinin böyle bir şeye ihtiyacı olmadığı belirtiliyor.

Gelecekte bir Trump-Zuckerberg yarışı görür müyüz, şimdilik bunu söylemek için çok erken fakat olursa çok ilginç bir yarış olacağı kesin.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS