MediaTek, yeni teknolojilere çok çabuk ayak uyduruyor

MediaTek, yeni teknolojilere çok çabuk ayak uyduruyor

MediaTek, yeni teknolojilere çok çabuk ayak uyduruyor

Snapdragon serisinin olağan üstü başarısıyla uzun süre rakibine bariz bir üstünlük kurmayı başaran Qulacomm, Snapdragon 8 Gen 1 ile özellikle verimlilik konusunda tökezlemiş, bu şansı iyi kullanan MediaTek ise Dimensity 9000 ile liderlik koltuğuna oturmayı başarmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte uzun süre beklediği konumuna nihayet sonunda kavuşan MediaTek, geç buldum erken kaybettim tarzı bir acı yaşamak istemiyor. Bu sebeple elindeki tüm imkanlarını yeni ve güçlü işlemciler üretebilmek amacıyla kullanan şirketin, son gözdesi ise Wi-Fİ 7 ve Bluetooth 5.3 teknolojileri oldu.

Henüz Wi-Fi 6’nın bile yeterince yaygınlaştığını söylemek bir hayli güçken, Wi-Fİ 7 çalışmalarıyla rakiplerine göz dağı veren MediaTek, bu teknolojiye ilişkin ilk yonga setlerini de resmen duyurdu.

Buna göre şirket tarafından duyurulan Filogic 880 ve Filogic 330 yonga seti modelleri, 6nm sürecinde tasarlanmalarından kaynaklı olarak 36Gbps’ye kadar veri aktarım hızına ulaşabiliyor. Ancak bu özelliğin Filogic 880 için geçerli olduğunu kardeşi Filogic 330’un ise 6,5Gbps seviyesine kadar çıkabildiğini hatırlatalım.

Her iki yonga setinin de yakın zamanda Bluetooth 5.3 versiyonu ile birlikte piyasada görücüye çıkması bekleniyor.