hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meta, AI reklam araçları konusunda ilerleme sağladı

  Meta, AI reklam araçları konusunda ilerleme sağladı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  İnsan liderliğindeki adımları desteklemek için uzun süredir makine öğrenimi ve yapay zeka sistemlerini kullanan Facebook, platformundaki yanlış bilgileri denetlemeye ve hafifletmeye alışkın.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ekim ayının başında şirket, arka plan oluşturma, görüntüyü ayarlama ve video içeriği için altyazı oluşturma gibi görevleri yerine getirebilen bir dizi üretken yapay zeka aracıyla reklamcılık çalışmalarına da genişletti.

  Reuters , Meta’nın bu araçları özellikle bölücü bir ulusal seçim öncesinde siyasi pazarlamacılara sunmayacağını bildirdi. Meta’nın üretken yapay zeka kullanımını yasaklama kararı, sosyal medya ekosisteminin büyük bir kısmıyla aynı çizgide olsa da, Reuters’in belirttiği gibi şirket, “kararı reklam standartlarında herhangi bir güncellemeyle henüz kamuya açıklamadı.”

  Meta’nın bu hamlesi şaşırtıcı değil zira TikTok ve Snap, ağlarında siyasi reklamları yasaklıyor; Google, AI reklam araçlarının siyasi konuşmaya karışmasını önlemek için bir “anahtar kelime kara listesi” kullanıyor.

  Meta bu kuralda bir istisnaya yer veriyor. Reuters’e göre, yasağın içerdiği yapay zeka tarafından oluşturulan yanıltı videolar ile sınırlı. Bu istisna yüzünden şu anda platformdaki bir video davalık oldu. Amerika başkanı Biden’in bir yapay zeka videosu şirketin başını belaya soktu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow