Microsoft AMD’ye kancayı taktı

Microsoft AMD’ye kancayı taktı

Microsoft, Nokia’dan sonra şimdi de masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki CPU ve GPU yonga setleriyle tanıdığımız AMD‘yi satın almak için harekete geçti.

Microsoft‘un AMD‘yi satın almak istemesinin altında yatan sebeplerden en önemlisi; Oyun Konsolu Xbox için CPU –İşlemci- ve GPU -Grafik İşlemci- gibi donanımlarda avantaj sağlamak olduğu öngörülüyor.


Diğer taraftan Microsoft AMD‘yi satın alarak mobil cihazlar için işlemci geliştirmek gibi bir planı da olabilir. Lakin kesin olan bir şey var ki o da AMD‘nin çok büyük bir rakama satılacağı.


Tabi bu 93 Milyar Dolarlık nakit parası bulunan Microsoft için nasıl bir sorun teşkil eder o da yoruma açık. Hem Sony hem Microsof, hem grafik işlemci tarafında Apple hem de Nintendo ile çalışan AMD; gelecek 4 yıllık süreçte hızlı bir gelir kapısı elde etmiş durumda.


Ayrıca Ekran Kartı pazarının da yaklaşık yüzde 40’lık pazarı elinde bulunuyor. İşlemci tarafına hiç değinmesek bile AMD’nin oldukça değerli bir şirket olduğunu görüyoruz.


Hem patent açısından hem de diğer gelirler açısından. Bu yüzden AMD’nin Microsoft’a çok kolay bir şekilde teslim olmayacağı çetin pazarlıkların süreceği tahmin ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS