hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Microsoft, bu kez geri adım attı

  Microsoft, bu kez geri adım attı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Şirket üç oyun stüdyosunu birden kapatma kararı aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerikalı teknoloji devi Microsoft, son dönemde oyun dünyasında önemli hamleler yapıyordu. Xbox konsollarının yanı sıra Xbox Game Pass servisiyle de bu alanda etkili olan şirket, özellikle Blizzard Activision’u satın alarak önemli bir adım attı.

  Bu yüzden şirketin önümüzdeki dönemde oyun dünyasında daha çok başarılarıyla gündeme geleceği düşünülüyordu. Ancak öyle olmadı. Aksine Microsoft bugün kapattığı oyun stüdyolarıyla gündemde.

  Amerikalı teknoloji devi, bünyesinde barındırdığı Bethesda’ya bağlı üç oyun stüdyosunu birden kapatma kararı aldı.

  Şirketin kapatacağı bu üç oyun stüdyosu, Hi-Fi Rush’ı yapan Tango Gameworks, Redfall’u yapan Arkane Austin ve Mighty Doom’u yapan Alpha Dog Studios olacak. Öte yandan dördüncü bir stüdyo da tamamen boşaltılacak. Roundhouse Games adlı bu stüdyonun tüm çalışanları başka ekiplere dağıtılacak.

  Üç stüdyoyu birden kapatma kararını çalışanlarıyla paylaşan Xbox Game Studios Başkanı Matt Booty, büyük etki yaratan oyunlara odaklanmak için böyle bir karar aldıklarını söyledi. Her üç stüdyo da kapatma kararını sosyal medya hesapları üzerinden doğruladı. Ancak kapatma kararına dair bir yorumda bulunmadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu karar yüzünden kaç kişinin işinden olduğu bilinmiyor. Ama yüzlerce kişi olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl 10 bin kişinin işten çıkarıldığı oyun dünyası, bu yıl daha şimdiden bu rakama ulaşmış durumda. Görünen o ki 2024 oyun dünyası için kolay geçmeyecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow