Microsoft işi sağlama aldı

Microsoft işi sağlama aldı

Xbox Series X ve PlayStation 5 için her geçen gün yeni bilgi geliyor. Microsoft cephesi Xbox Series X özellikleri ile resmen karşımıza çıktı. Microsoft, bu sefer işi şansa bırakmayacak gibi görünüyor.

Xbox One ve PlayStation 4 savaşında ağır darbe alan Microsoft cephesi, yeni nesilde rakibine karşı büyük üstünlük kuracak gibi görünüyor. Gerçi konsol ne kadar güçlü olursa olsun özel oyunu yoksa bir çöplükten ibarettir. Bunu Xbox One X’te açık ve net bir şekilde gördük. Ancak bu sefer Microsoft satın aldığı onlarca stüdyo ile başarılı işlere imza atacaktır.


Gelelim konumuz olan Xbox Series X’e. Microsoft cephesinden gelen açıklamalara göre; Microsoft’un yeni nesil konsolunda AMD’nin yeni Zen 2 ve RDNA 2 mimarilerinden esinlenerek geliştirilmiş işlemci yer alacak. Xbox One’dan tam dört kat daha güçlü olacak olan bu konsolda 12 TFLOPS grafik işlem birimi yer alacak.


Xbox One X’ten de iki kat daha güçlü olacak olan bu konsolda VRS özelliği de yer alacak. Bu sayede GPU döngülerini ekrandaki her piksele eşit olarak harcamak yerine, belirli oyun karakterleri üzerindeki bireysel efektlere öncelik verilecek.


Son dönemde popüler olan Raytracing özelliği bu konsolda da yer alacak. Donanımsal DirectX Raytracing ile gelecek olan Xbox Series X, Nvidia’nın RTX serisi ekran kartı satışlarına balta vuracak gibi görünüyor.


SSD teknolojisi sayesinde yeni nesilde oyun yükleme süreleri yok denilenecek kadar azaltılacak. Oyunların yüklenmesi ve açılması SSD sayesinde daha hızlı olacak. Kullanıcılar bu SSD alanını diledikleri gibi arttırabilecek.


Hızlı Devam Etme özelliği sayesinde birden fazla oyunu askıya alabilecek ve kaldığınız yerden direkt devam edebileceksiniz. Dinamik Gecikme Girişi (DLI) özelliği sayesinde Wi-Fi ve kontrolcüdeki gecikme süreleri minimuma indirilecek.


HDMI 2.1 ile gelecek olan Xbox Series X, destekli monitörlerde 120 FPS oyun deneyimi sunacak. Ancak bu 120 FPS’in 1080P çözünürlükte olacağını düşünüyoruz. 4K çözünürlükte ise 60 FPS sabit olarak sunulacak.


Xbox cephesinin elinin en güçlü olduğu geriye uyumluluk konusu Series X’te de devam edecek. Xbox, Xbox 360 ve Xbox One oyunları Series X modelinde de çalışacak. Bu oyunlar SSD sayesinde daha hızlı açıldığı gibi grafiksel açıdan da donanımsal olarak iyileştirilecek.


Kasım ayında satışa sunulacağı söylenen konsolun 499 dolardan aşağı bir fiyata sahip olmayacağını düşünüyoruz. Bakalım Xbox bu nesilde şeytanın bacağını kırabilecek mi?


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS