Son Dakika

Microsoft’tan agresif taktik

A A

29.05.2016 - 15:00 Son Güncelleme:

Microsoft’un aşırı agresif Windows 10 güncelleme politikası, her nasılda bir adım daha yukarıya taşındı.

Microsoft’tan agresif taktik

Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları, her gün Microsoft’un açılır ekranlarında “Hemen Windows 10’a terfi edin, hadi şimdi, bakın hem de ücretsiz” minvalindeki mesajlarla karşılaşıyorlar. Microsoft, bu ilginç(!) politikasından, kısa süre içinde vazgeçeceğini duyurmuştu ama şimdilik bu uyarılarla yaşamak zorundayız. Windows 10 güncelleme penceresinde, “Şimdi güncellemek istiyorum ve şimdi yükle, sonra güncelle” hariç üçüncü bir opsiyon bulunmaması da cabası.

Bilişim otoritesi Brad Chacos, konunun üzerine gitti ve Microsoft’un Geliştirme Departmanı Başkan Yardımcısı  Wes Miller ile iletişim kurdu. Wes Miller, son derece çarpıcı ifadelerle karşılık veriyor.

Wes Miller, “Windows 10 güncelleme opsiyonunu sinsice yollarla kapatmak isteyenler var. Bunu yapan Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları, muhtemelen pek çok malware ile yüzleşmek zorunda kalacak. Windows Update’i kapatan kullanıcılar, çok kötü yan etkilerle yüzleşmek zorunda kalabilir.” açıklamasında bulunuyor.

Telefon pazarının yeni oyuncusu Jolla

Maalesef Wes Miller’ın sözlerinde gerçeklik payı var. Windows 10 baskısından kurtulmak için “Windows Update” fonksiyonunu kapatanlar, güncel zararlılara karşı önlem almakta zorlanıyor. Ortada tam bir paradoks mevcut: Microsoft, bu kadar zorlamasa, kullanıcılar update’i kapatmayacaklar, update kapatılmazsa, Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları güvende olacak. Ancak güvende olmak isteyenler her gün Windows 10’a geçin uyarısıyla karşılaşacaklar. Bu durum devam ederse, hiçbir taraf istenen faydayı elde edemeyecek.