Son Dakika

Microsoft’tan Windows 10 uyarısı!

A A

07.05.2016 - 07:00

Microsoft, Windows 10 konusundaki agresif politikasını sürdürmeye devam ediyor. Amerikalı teknoloji devi, şimdi de Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına uyarıda bulundu.

Microsoft’tan Windows 10 uyarısı!

Microsoft, Windows 10’a geçiş konusunda, Windows 7 ve Windows 8.1 sahiplerine ciddi bir psikolojik baskı uyguladı. Teknoloji devi gerek Windows 7’nin, Internet Explorer gibi hayati öneme sahip yazılımlarındaki güvenlik güncellemelerine son verdi, gerek Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına, günde birkaç kez, pop-up bildirimleri ile uyarıda bulundu. İstenen sayıda geçiş sağlanamasa da, şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, dünya çapında 270 milyon adet civarı cihaz, Windows 10 işletim sistemi ile çalışıyor. Microsoft’un isteği en az yarım milyar kullanıcı idi.

Microsoft, gün itibariyle, öncü işletim sistemi kullanıcılarına, ücretsiz Windows 10’a geçiş için tarih sundu. Firmadan yapılan resmi açıklamaya göre, kullanıcılar 29 Temmuz 2016 tarihine kadar yeni nesil işletim sistemine geçiş sağlamazlarsa, yükseltme istediklerinde, 120 dolarlık (yaklaşık 360 TL) bir ücretle karşı karşıya kalacak.

Şirketten sızan bilgilere göre, asgari rakam 200 milyon iken, azami tahmin 1 milyar civarındaydı. Yani, kar elde edilmesine rağmen, optimum hedeflerin gerisinde kalındığını hiç çekinmeden söyleyebiliriz.

Çanakkale'ye düşen meteorda yaşam izi

Amerikalı şirket; Windows 10’da, üstün güvenliğin yanında Groove Music, Photos, Movies & TV gibi yazılımlara olan tam desteğine güveniyor. Bir diğer, belki de en önemli yenilik ise Apple’ın Siri’sine meydan okuyan, sesle kontrol edilebilen Cortana ara yüzü. Cortana, karşımıza ilk kez Halo oyunlarında üstün (baş karakterimiz Master Chief’in en yakın arkadaşı olacak kadar üstün) bir yapay zeka ara birimi olarak çıkmıştı.

Microsoft’un aşırı ısrarının arkasında, şirketin borsadaki hisselerinin, Lumia ve diğer Windows temelli telefonlar nedeniyle düşmesi bulunuyor. Eğer Windows 10 aboneleri 1 milyar sınırına dayanırsa, mobil cihaz sektöründeki zararlar göz ardı edilebilecek.