Son Dakika

Microsoft’un geleceğe dair planları neler?

A A

14.02.2016 - 12:00

ABD merkezli yazılım devi Microsoft, son aylarda içerisine girdiği yeniden yapılanma sürecinde, radikal bir karar alarak daha fazla çalışanıyla yollarını ayıracak.

Microsoft’un geleceğe dair planları neler?

ZDNet’in haberine göre şirket, önümüzdeki aylarda mobil departmanından bazı çalışanlarının işine son verecek. En son geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 7800 çalışanını işten çıkaran Microsoft, mobil tarafta daha farklı bir strateji izleyecek gibi duruyor. Windows 10 işletim sistemi masaüstü platformlarda başarılı olsa da mobil tarafta beklenen ilgiyi görmedi. Bu durum firmada bazı değişiklikler yapılması için baskı oluşturuyor olabilir.

Windows Phone 8 işletim sistemiyle mobil tarafta atağa kalkan firma, pazardan umduğunu bulamayarak eli boş dönmüştü. Son olarak geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Windows 10 Mobil işletim sistemi duyuruldu ancak piyasaya çıkan yeni cihazların satış rakamları da tatmin etmiyor gibi duruyor. Firma çalkantılı bir sürece doğru sürükleniyor.

Henüz kaç kişinin işine son verileceği belli değil. 2015 yılının son çeyreğinde 4.5 milyon Lumia telefon satışı gerçekleştiren firma, 2014 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %50’den fazla kayıp yaşadı. Bazı kaynaklar Windows Phone operasyonunun tamamen rafa kaldırılacağını bile iddia ediyor. Dönem dönem gündeme gelen “Surface Phone “ iddiaları önümüzdeki günlerde çok daha sık gündeme gelecek gibi duruyor. Firmanın bu süreçte atacağı adımlar son derece kritik. Detaylar ortaya çıktıkça sizlerle paylaşacağız.