Milyonların vize alıp gitmek istediği şehirden kaçan kaçana...

Bugün; teknolojinin beşiği, ABD'nin en gözde şehirlerinden birinin 'diğer' yüzüyle baş başa bırakacağız sizi. Milyonların yaşamak için can attığı şehirdeki son durum hayallerinizi yerle bir edecek!San Francisco... Dünyada milyonlarca insanın hayalini süsleyen, gidenin tekrar tekrar bulunmak istediği bir şehir. Silikon Vadisi'ne ev sahipliği yapan bu görkemli şehir günden güne halkını kaybediyor, eriyor!
Redfin tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD'nin en çok kan kaybeden, daha doğru bir ifadeyle insan kaybeden şehri San Francisco oldu.
2017'nin son çeyreğini kapsayan araştırmaya göre 500 kişi arasında yapılan ankete katılanların yarısı şehri terk etmek istediğini belirtti. Peki neler oluyor bu koca şehirde? Herkesin yaşamaya can ettiği bu şehirden neden şehrin sakinleri kaçmaya çalışıyor?
Bu kaçışta en büyük sebep yıllardır büyüyen bir sorun haline gelen yükselen ev fiyatları... Artık fiyatlar öyle çığrından çıktı ki yıllarını bu şehirde geçirenler bile burnundan solur hale geldi.
San Francisco'nun görünen yüzü... Dışarıdan bakanlar için huzur ve rahatlığın şehri... Ama bir de madalyonun diğer yüzü var! Şehirde orta halli bir ev 1.5 milyon dolardan düşük bir fiyatla satılmıyor!
Oysa şehrin biraz arkasına gittiğimizde, örneğin Sacramento bölgesine bu fiyatın katbekat düşük seviyelerinde ev alınabiliyor, kiralar da hayli uygun.
Şehirde hemen her şey aşırı pahalı olduğundan yıllık geliri 300 bin doların altında olanların koca şehirde rahat bir nefes alması pek mümkün görünmüyor.
Bu görkemli şehirde bulunan evlerin sadece yüzde 12'si uygun fiyatlarla kiralanıyor veya satılıyor.
İlginçtir, Silikon Vadisi'nde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre yılda 400 bin dolara kadar gelir elde edenler kendilerini orta sınıf olarak görüyor; çünkü bu gelirle ev almayı göze alamayacaklarını biliyorlar! (hürriyet.com.tr)
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS