NASA Ay Görevi için yeni kararlar alacak

NASA Ay Görevi için yeni kararlar alacak

NASA Ay Görevi için yeni kararlar alacak

NASA, Artemis programı kapsamında 2024 yılına kadar gerçekleşecek Ay’a iniş hedefi ile ilgili birçok endüstri alanına çağrılarda bulunmaya devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Otomobil üreticileri ve robotik topluluklarla etkileşime giren kuruluş, ülke ekonomisinin gelişmekte olan Ay taşımacılığı kapasitesini güçlendirmek için iki Bilgi Talebi (RFI) yayınlama kararı aldı.

Bu yeni program, robotik ve insan sınıfı Ay araçlarına dayanan en büyük ve en iddialı görev olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tüm Apollo görevleri ile birlikte Ay’da keşfedilen alan giderek daha fazla büyüdü.

Gelecekte yapılması planlanan bu program sayesinde, Ay’ın güney kutbunda insanların daha önce hiç bulunmadığı bir yerde deneyler ve keşifler gerçekleştirilecek. Artemis programı için yapılan daha gelişmiş bir Ay aracı (Lunar Roving Vehicle) bulunuyor. Ancak insanların kullanabileceği, basınçsız (açık kabinli) ve en son teknoloji donanımlara sahip olması isteniyor. Ay yüzeyinde çalışmalar yürütecek olan astronotlar, keşif sırasında bazı bölgelerde tam otonom robotlara ihtiyaç duyacak.

NASA tarafından geliştirilen Artemis programı devasa bir bütçeye sahip olmakla birlikte, aynı zamanda çok ciddi bilgi paylaşımı da istiyor. Kuruluş, muhtemelen önümüzdeki dönemlerde birkaç otomobil şirketi ile bilgi alışverişine başlayacak. Sizce NASA Artemis projesi başarılı olabilecek mi?