Nexus için iki güncelleme geldi!

Nexus için iki güncelleme geldi!

Google’ın üreticiler ile anlaşarak kendi adını taşıyan cihazları Nexus modelleri olarak biliniyor. Ancak Android 6.0 Marshmallow sürümünden sonra Google kendi cihazlarını daha fazla öne çıkarmaya başladı.

Mart ayının başında gelene ilk rutin güvenlik güncelleştirmesinden sonra, kısa bir süre önce ikinci güncelleme geldi. Güncellemenin sebebi “kritik” olarak belirtilen bir güvenlik açığı.


Root işlemi yapılmış olan cihazlarda keşfedilen önemli bir güvenlik sorunu için Google rutinini bozdu ve 15 gün beklemek yerine bu soruna yönelik olarak bir yama yayınlandı. Açıklama ise çok detaylı değil.


Linux kernel 3.18 altındaki sürümlere sahip olan cihazların bu sorundan etkilendiği vurgulandı. Yani güncel cihazların bir kısmında böyle bir risk yok. Örnek vermek gerekirse kısa bir süre önce satışa çıkan Samsung Galaxy S7 modelinde kullanılan Linux kernel sürümü 3.18.20. Yani bu sorundan etkilenmiyor.


Google Play Store üzerinde bulunan zararlı yazılımların ilgili güvenlik açığını kullanamadığı da söyleniyor. Ancak kaynağı belirsiz yerlerden uygulama indirirseniz, her an bir tehlikeyle karşılaşmanız mümkün. Cihazınızın güncellemelerini sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS