Oyuncaklarınızı kendiniz yapın

Oyuncaklarınızı kendiniz yapın

“ThingMaker” adıyla, 299 Amerikan Doları‘na satışa sunulacak olan bir yazıcı; iOS ve Android uygulaması ile çalışarak çocukların, gençlerin ve ruhu genç kalanların kendi oyuncaklarını tasarlamasına imkân sağlıyor.

Tablet ya da telefon üzerinde tasarlanan oyuncaklar, kablosuz olarak 3B yazıcıya aktarılıyor; ya da uygulamanın kendi bünyesinde gelen “blueprint” dosyaları vasıtasıyla yüzükler, kolyeler, dinozorlar ya da iskeletler gibi son derece “moda” figürler çıkartılabiliyor. “Ball-and-Socket” adı verilen, temel olarak basit eklem noktalarından oluşan bir sistem sayesinde hazır tasarımlara da pek çok ekleme / çıkarma yapılabiliyor. Yazıcı, hedef kitle olarak 13 yaş ve üzerindeki herkesi hedeflemiş; ve güvenli kullanım olanakları sayesinde gelişim çağındaki çocukların kendilerine zarar vermeden istediği oyuncağı üretebilmesi düşünülmüş. Cihaz kullanımdayken kilit mekanizması otomatik olarak devreye giriyor ve yazıcı kapalı durumdayken lazer başlık, çocukların ulaşamayacağı şekilde otomatik olarak gizleniyor.Dolayısıla PLA plastiği eriterek yumuşak bir kile dönüştüren mekanizmayla, meraklı çocukların “yüzgöz olma” ihtimali yok. “Filament” denilen renkli materyalle çalışacağı bildirilen “ThingMaker” için malzemelerin fiyat aralığı, renk skalası ve çeşitliliği henüz belli değil. Fakat New York’ta düzenlenen Oyuncak Fuarı’ndaki sunuma bakılırsa, kullanıcıları epey renkli bir dünya bekliyor. Yaklaşık 1kg’lık ham maddeyle yaklaşık 20 küçük figür, 30 takı veya 100 yüzük üretmesi beklenen “ThingMaker”, kendi tasarımlarını giymek isteyen yaratıcı ruhlar için de oldukça çekici!Yatağa gitmeden önce “Çıktı Al!” diyin ve güne yeni oyuncağınıza merhaba diyerek başlayın!


Dünyanın en güçlü 35 ordusu


Yazıcı için hazırlanan uygulama hali hazırda iOS ve Android için uygulama marketlerine sunulmuş durumda… Yazıcının kendisi ise Amazon’da “Ön Sipariş” aşamasında bulunuyor. Bu sonbahara kadar piyasaya sunulması beklenmeyen ürün, oldukça kolay kullanımı, şirin arayüzü, ortalamanın üzerinde malzeme kalitesi ve hedef kitlesiyle “düşük fiyatlı 3B yazıcılar” piyasasına ciddi bir rekabet kozuyla girecekmiş gibi görünüyor. Eğer Mattel iş ortaklığı yaptığı ikonik oyuncak markalarıyla işbirliğine giderse; 3B yazıcısı ile Barbie bebeklere aksesuar ya da Hot Wheels arabalara yeni tekerlekler tasarlamak işten bile olmaz. Mattel’ın üst düzey yöneticisi Aslan Appleman’a göre bu stratejinin getirilerinden faydalanmak şirket için çok uzak bir ihtimal değil.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS