Oyunkolik misiniz?

Oyunkolik misiniz?

ESET’in İngiltere’de yaptırdığı araştırma 500 oyuncunun davranışlarını inceledi ve bunların yüzde 83’ünün hemen her gün iki saatten fazla zamanı oyun oynayarak harcadıklarını gösterdi.

Katılımcıların yüzde 10’u günde iki ile beş saat arası zamanı oyuna harcadıklarını aktardı. Yüzde üç kadarı ise on saatten fazla zaman harcıyor. İlginç bir şekilde kendilerini oyuna fazla kaptırıp kaptırmadıkları sorulduğunda ise sadece %14’ü kaptırdıklarını itiraf edebiliyor.Gaming.


Gerçek dünyaya dönün!


Çalışmayı değerlendiren ESET İngiltere’den Güvenlik Uzmanı Mark James, “Oyun oynamak yüksek derecede bağımlılık yapıyor, bu nedenle katılımcılardan çoğu bu kadar uzun süreler oynadıklarını kabul ediyorlar. Fakat okul, iş, arkadaşlar ve aile ile ilgili yükümlülüklerle orantılı bir şekilde yürütmek çok önemli. Hiç kimseye sanal alemde gerçek dünyada geçirdiklerinden daha fazla zaman geçirmelerini tavsiye etmem” dedi.


 


Oyunda korunmuyorlar


Katılımcılara oyun oynadıkları bilgisayarda güvenlik yazılımı kullanıp kullanmadıkları sorulduğunda %52’si aşağıdaki nedenlerle kullanmadıklarını söyledi: • % 1’i bilgisayarı yavaşlattığından şikâyet etti.

 • % 8’i oyunda kesintiye neden olduğunu belirtti.

 • % 20’si ihtiyaç duymadığını söyledi.

 • % 13’ü açılan pencereleri sevmediğini söyledi.


Çalışmadaki diğer bulgulara göre kullanıcılara bilgisayarlarını yavaşlattığı için güvenlik yazılımlarını kapatıp kapatmadıkları da soruldu. Yüzde 36’sı kapattığını söyledi.


Savunmayı kapatmak yanlış olur


“Güvenlik yazılımını oyunu sekteye uğrattığını düşünerek kapatmak kesinlikle akıllıca değil” diyen Mark James, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bir oyuncu olarak oyunların çoğunda saatler harcadığınız emeğiniz olduğunu biliyorsunuz. Eğer bilgisayarınıza izinsiz bir erişim olursa, zararlının çalacağı ilk şeylerden birinin oyuna erişim bilgileriniz olacağını unutmayın. Siber suçlular erişim bilgileriniz ile hesabınızı bot oluşturmak, altın toplamak gibi kötü amaçları için kullanabilirler. İnternet güvenliği, savunmanızın ilk basamağıdır ve bu nedenle hiçbir şart altında kapatılmamalıdır.”


gameaholic-infographic-v2


Çözüm: Oyun Modu


ESET, bu tür konularda oyuncuların hayatını kolaylaştıran seçenekler sunuyor. ESET Smart Security’de yer alan Oyun Modu, oyun sırasında yazılımı sessiz moda geçiriyor. Oyun Modu süresince açılır pencereler açılmıyor, güncellemeler ve zamanlanmış görevler erteleniyor. İşlemci kullanımı azaltılıyor ve kaynak kullanımı minimuma düşürülüyor. Böylece oyun sırasında performansın düşmesi engelleniyor.


Test: Oyun bağımlısı mısınız?


ESET, oyun bağımlısı olup olmadığınızı anlamak için bir test hazırladı:   1. Bir video oyununu kesintisiz oynadığınız en uzun süre nedir?

  1. En fazla 2 saat

  2. 2-5 saat

  3. 5 saatten fazla  1. Günde ortalama ne kadar süreyi oyuna harcıyorsunuz?

  1. En fazla 2 saat

  2. 2-5 saat

  3. 5 saatten fazla  1. Güvenlik yazılımının bilgisayarınızı yavaşlattığını düşünürseniz kapatır mısınız?

  1. Hayır, oyun için güvenlikten ödün vermem

  2. Oyuna bağlı

  3. Kesinlikle, önce oyun, sonra güvenlikSonuç:


A’lar çok: Hafif Oyuncu


Bazı oyunları oynamaktan hoşlanıyorsunuz ama bir süre sona sıkılıyorsunuz. Sonuçta gerçek dünya daha heyecanlı.


B’ler çok: Ortalama Oyuncu


Güzel bir oyun seansına hayır demezsiniz fakat ne zaman bırakacağınızı biliyorsunuz.


C’ler çok: Oyunkolik


Oyun ile aranıza asla hiçbir şey giremez. Gerçek dünyada ne olduğu umurunuzda olmadan saatlerce sandalyeye yapışık oyun oynayabilirsiniz.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS