hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Parkinson hastası artık 6 km yürüyebilecek

  Parkinson hastası artık 6 km yürüyebilecek
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Parkinson araştırma ekibi şimdi yeni buluşu sayesinde parkinson hastası adama umut oldu. Omurga implantını takmak, hastanın “neredeyse normal şekilde” yürümesine olanak tanıdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bordeaux, Fransa’da yaşayan 62 yaşındaki bir Parkinson hastası, ciddi hareket bozuklukları ile boğuşuyordu. Söz konusu hasta bir basın açıklamasında, “Günde birkaç kez sık sık düşmeden artık neredeyse yürüyemiyordum” dedi. “Asansöre girmek gibi bazı durumlarda bile zorlanıyordum.”
  Marc isimli adam iki yıl önce Lozan Üniversitesi Hastanesi’nde (CHUV) araştırmanın kolaylaştırılmasına yardımcı olan “hassas bir beyin cerrahisi prosedürü” ameliyatı geçirdi.

  Ameliyatta ona omuriliğine bir elektrot alanı yerleştirildi ve karın derisinin altına bir elektrik uyarı üreteci yerleştirildi. Geleneksel Parkinson tedavileri genellikle dopamin üreten nöronların kaybından etkilenen beyin bölgelerini hedef alsa da, bu yaklaşım bunun yerine bacak kaslarının yürüme için etkinleştirilmesiyle ilişkili omurga bölgesine odaklanıyor.

  Prosedürde, Marc’ın omuriliğinin kişiselleştirilmiş bir haritası kullanıldı ve bacak hareketlerini işaret eden belirli yerler belirlendi. Her bacağına, implanta yürümeye çalıştığını bildiren bir hareket sensörü takıldı; daha sonra hedeflenen omurilik nöronlarına gerçek zamanlı olarak hareketlerine uyum sağlayacak şekilde elektriksel uyarılar gönderildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Böylece yürüyebilen adama umut ışığı olundu. Parkinson hastaları için de olumlu denebilen bu gelişme çoğu kişiyi kurtarabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow