Son Dakika

Pembe WhatsApp nedir, güvenli mi? Pembe WhatsApp'ı yükleyenler ne yapmalı?

A A

20.04.2021 - 13:47 Son Güncelleme:

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bugünlerde kullanıcılar için tehlikeli bir durum haline geldi. Rengiyle kullanıcıları cezbeden Pembe WhatsApp, kişisel verileri tehdit ettiği öne sürülerek uzmanların uyardığı uygulamalar arasında yer aldı. Peki, Pembe WhatsApp nedir, güvenli mi? Pembe WhatsApp'ı yükleyenler ne yapmalı?

Pembe WhatsApp nedir, güvenli mi? Pembe WhatsApp'ı yükleyenler ne yapmalı?

Pembe WhatsApp ya da diğer bir adıyla Whatsapp in Pink, kişisel verilerin çalınması riskine olanak tanıması dolayısıyla güvenlik uzmanlarını gündeminde yer alıyor. Kullanım açısından pratik özellikler barındırması, görünüm olarak da cezbedici bazı taraflarının bulunması dolayısıyla cihazlara indirilen Pembe Whatsapp’ın tehlikeli olduğu söyleniyor. İşte, Pembe Whatsapp hakkında bilinmesi gerekenler..

PEMBE WHATSAPP NEDİR, GÜVENLİ Mİ?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'da yeni bir dolandırıcılık yöntemi yayılmaya başladı. WhatsApp'ın artık monotonlaşan "yeşil" rengini değiştirmek hayaliyle pembe tema yükleyen kullanıcılar, hesaplarının ve kişisel verilerinin ele geçirilmesi tehlikesiyle karşı karşıya. İnternet güvenliği uzmanı Rajshekhar Rajaharia, tehlikeli olarak atfettiği bu uygulama hakkındaki endişelerini sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaştı.

Hackerlerin gruplarda paylaştığı ”WhatsApp in Pink” uygulamasıyla kullanıcıların bilgilerini çaldığını ifade eden Rajaharia. Kullanıcıların ise WhatsApp uygulamalarında farklı temalar kullanmak istemesi dolayısıyla bu uygulamaya rağbet gösterdiğini ifade etti. Rajaharia, bu sayede kötü amaçlı kişilerin, Pembe WhatsApp uygulamasıyla bazı bilgileri çalma aşamasına kadar geldiğini söylüyor.

Sohbet gruplarında "pembe tema" güncellemesi görünümüne bürünmüş kötü amaçlı bir dosya bağlantısı paylaşılıyor. Ayrıca kullanıcılara uygulamanın önceki sürümlerinde olmayan bazı yararlı özelliklere sahip olacakları da empoze ediliyor. Sahte güncelleme bağlantısına dokunan veya tıklayan kullanıcıların hem hesabı hem de kişisel verileri ele geçirilebilir. Zira bunu yaparak telefonunuzu hackerların erişimine açmış oluyorsunuz.

PEMBE WHATSAPP'I YÜKLEYENLER NE YAPMALI?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey Pembe WhatsApp'ı silmek. Ayrıca hesabınızdan tüm cihazların bağlantısını kesmeniz, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz ve tüm uygulamaların izinlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Bu tür tuzaklara düşmemek için uygulayabileceğiniz en basit güvenlik önlemi "şüpheli bağlantılara" kesinlikle tıklamamak.