hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Razer farelerinde güvenlik açığı tespit edildi

  Razer farelerinde güvenlik açığı tespit edildi
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Güvenlik araştırmacısı Jon Hat, hafta sonu Twitter’da bir Razer fare veya donanım kilidi takıldıktan sonra Windows Update’in Razer yükleyici yürütülebilir dosyasını indirdiğini duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Farenin takılması ayrıca, Windows dosya gezginine ve Powershell’e “yükseltilmiş” ayrıcalıklarla erişim tanıyor.

  Bu da temelde bilgisayara fiziksel erişimi olan birinin zararlı yazılımlar yükleyebileceği anlamına geliyor. Bu güvenlik açığı bir bilgisayara doğrudan, fiziksel erişim gerektirdiğinden, uzaktan gerçekleştirilebilecek bir güvenlik sorunu kadar tehlikeli değil. Ancak yine de ciddi bir tehlike teşkil ediyor.

  Güvenlik araştırmacısı Hat, Twitter’da Razer’ın sonunda problemi fark ettiğini ve şirketin güvenlik ekibinin bir düzeltme üzerinde çalıştığını söyledi. Razer tarafından konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Şirket benzer şekilde problemi çözecekleri bir zaman çizelgesi de sunmadı.

  Ancak Razer fareye sahip kullanıcılar problemin bir an önce çözüme ulaşmasını bekliyor. Malum internette ve dijital eşyalarda güvenlik her şeyden daha önemli hale geldi. Konu böyle olunca da ünlü markalarda ortaya çıkan güvenlik açıkları kullanıcıların canını sıkıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şu an için şirketin problem üzerinde ciddi çalışmalar yaptığı biliniyor. Sorunun ay sonuna kadar çözüleceğini ön gören analistler mevcut. Siz de bir Razer fare kullanıcısı iseniz güvenlik açığına dikkat etmeniz öneriliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow