hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  RDR 2 yüzünden tarihi ceza!

  RDR 2 yüzünden tarihi ceza
  expand
  KAYNAKEcevit Bıktım

  İngiltere’de eşine az rastlanan bir olay yaşandı. Take Two, Red Dead Redemption 2 bilgilerini sızdırdığı gerekçesiyle Trusted Reviews isimli oyun sitesine dava açtı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genel olarak bir oyun yayınlanmadan önce, yapım hakkında çeşitli bilgiler sızdırılır. Oyunun senaryosundan, oynanış süresine kadar pek çok detayı, oyunlar yayınlanmadan aylar öncesinden öğrenebiliyoruz. Elbette bunlar çeşitli yollarla, sızdırılan bilgiler sayesinde oluyor. Fakat İngiltere’den gelen bir haber, bu tarz sızıntıların önünü kesecek gibi görünüyor.

  Oyun dünyasını takip edenlerin de hatırlayacağı üzere bu yılın başlarında Red Dead Redemption 2 hakkında oldukça önemli bilgiler sızdırılmıştı. Sızıntının kaynağı ise İngiltere’de yayın yapan Trusted Reviews isimli bir oyun sitesiydi.

  Take Two bu sızıntıları gerçekleştiren siteyi affetmedi. Rockstar Games’i bünyesinde bulunduran stüdyo, Trusted Reviews’ın sahibi olan TI Media’ya 1 milyon sterlinlik tazminat davaso açtı.

  Görünen dava sonucunda TI Media’nın, 1 milyon sterlinlik cezayı ödemesine karar verildi. Elbette bu ceza direkt olarak Take Two’ya ödenmeyecek. Zira mahkeme cezanın, Take Two tarafından seçilmiş olan bir yardım kuruluşuna ödeneceğini açıkladı.

  Bu emsal niteliğindeki kararın ardından, oyunlar hakkında kurumsal nitelikli sızıntıları yayınlamak artık sıkıntılı bir hal alabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan Trusted Reviews, Red Dead Redemption 2 hakkında yayınladığı yazıları silerek bir özür metni yayınladı. Fakat yayınlanan bu özür metni de oyun mecrasını tazminat ödemekten kurtaramadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow