hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Reklamsız Instagram ve Facebook planları sunmaya başlandı

  Reklamsız Instagram ve Facebook planları sunmaya başlandı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Meta, reklamsız plan görmek isteyen Avrupa’daki Instagram kullanıcılarından ayda 14 dolar abonelik ücreti talep edebilir. Buna ek olarak, Facebook ve Instagram’a masaüstü bilgisayardan reklamsız erişim için aylık toplam 17 ABD doları tutarında bir ücret uygulanabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz ay, Meta’nın hedefli reklamları devre dışı bırakan kullanıcıları zorunlu olarak abone olmaya başlayacağına dair söylentiler ortaya çıktı, ancak potansiyel ücretler bilinmiyordu.

  Ödeme yapmak isteyen kullanıcılar Facebook ve Instagram’da hiçbir reklam görmeyecek, ücretsiz sürüme bağlı kalmak isteyenler ise kişisel verilerine dayalı reklamların hedeflenmesine izin vermek zorunda kalacak.

  Şirketin bu planları yaymayı hedeflediği biliniyor bu sebeple Brüksel ve İrlanda’daki düzenleyicilerle görüştüğü de bildirildi.

  Bu hamle, Temmuz ayında Facebook’un kullanıcıların kişisel verilerine erişme iznini alması gerektiğine dair mahkeme kararına yanıt olarak geldi.

  Mahkeme, site operatörlerinin, muhtemelen reklam izlemeyi reddetmelerine izin vererek, kullanıcıların isteyerek verilere erişime izin verdiklerini kanıtlamaları gerektiğini bildiriyor. Apple’ın iOS 14’te yaptığı da tam olarak buydu ve çok az kullanıcının kaydolması nedeniyle Meta, gelirinde önemli bir düşüş olacağını öngördü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AB mahkemesi kararında, şirketlerin kullanıcılar için abonelik modellerini keşfetmesi gerektiğini de söyledi. Facebook pek popüler olmasa da özellik Instagram üzerinde satabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow